Kolejny już raz gnieźnianie i gnieźnianki będą mogli zaproponować swoje pomysły na rozdysponowanie miliona złotych na inicjatywy związane z naszym miastem. Rusza nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna na 2026 rok.
Kwota podzielona będzie na projekty duże (800 tys. zł) oraz małe (200 tys. zł). W obu przypadkach mogą być to zadania inwestycyjne lub społeczne, jednakże maksymalny koszt dużego zadania nie może wynosić więcej jak 75% – czyli maksymalnie 600 tysięcy złotych całej puli przeznaczonej na projekty duże, a małego 35%, a więc 70 tysięcy z ogólnej puli na projekty małe.
W ramach Budżetu Obywatelskiego zgłosić można tylko zadania własne gminy, możliwe do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego. Zadania związane z inwestycjami mogą być realizowane tylko na terenie którego Miasto Gniezno jest właścicielem.
Propozycje zadań do Budżetu Obywatelskiego może składać każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, oraz organizacje pozarządowe, których siedziba, siedziba oddziału, lub realizacja zadań publicznych odbywa się na terenie Miasta Gniezna. Uprawnionymi do głosowania są wszystkie osoby mieszkające w Gnieźnie.
Każdy projekt musi zyskać poparcie co najmniej 15 osób na specjalnej liście (można poprzeć więcej niż jeden projekt). Formularze zgłaszania pomysłów do Budżetu Obywatelskiego (dostępne na stronie internetowej oraz w siedzibie Urzędu Miejskiego) wraz z listą poparcia można składać elektronicznie: [email protected]; zostawić osobiście w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, ul. Lecha 6 lub przesłać pocztą.
Harmonogram Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna na 2026 rok
1. Zgłaszanie propozycji zadań do Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna: od 9.05. do 10.06.2025 roku.
2. Ocena zgłoszonych zadań: do 22.07.2025 roku.
3. Podanie do publicznej wiadomości wniosków, które przeszły pozytywną weryfikację: do 24.07.2025 roku.
4. Głosowanie: od 5.09. do 30.09.2025 roku.
5. Planowane ogłoszenie wyników Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna: niezwłocznie, jednakże nie później niż do 10.10.2025 roku.
6. Kampania informacyjna: przez cały czas trwania Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna.
7. Wpisanie zwycięskich zadań do projektu budżetu Miasta Gniezna.
Rozpoczęliśmy kolejny nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego naszego miasta. To doskonała okazja, abyście to Wy, mieszkańcy, mieli realny wpływ na rozwój Gniezna i kształtowanie przestrzeni, w której na co dzień żyjemy. Zachęcam wszystkich do aktywnego udziału — zgłaszajcie pomysły, które Waszym zdaniem mogą poprawić jakość życia, zwiększyć bezpieczeństwo czy uatrakcyjnić nasze miasto. Wasze propozycje mogą dotyczyć infrastruktury, rekreacji, edukacji czy ekologii. Termin składania wniosków jest już otwarty, szczegóły znajdziecie na stronie internetowej miasta. Dziękuję za Wasze dotychczasowe zaangażowanie
i aktywność – mówi Michał Powałowski Prezydent Miasta Gniezna.
Przypomnijmy, iż w zeszłorocznej edycji mieszkańcy wybrali do realizacji 3 projekty:
1 duży
- – Królewska Tężnia Solankowa – Zakład Zieleni Miejskiej posiada już projekt koncepcyjny, w tej chwili realizowane są prace nad uzyskaniem zgód i pozwoleń na budowę.
3 małe:
- – 2025 książek do Biblioteki – zakup nowości wydawniczych – Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna rozstrzygnęła przetarg, za pomocą którego systematycznie kupowane są nowości wydawnicze.
- – Pomóż poprawić życie kota bezdomnego w Gnieźnie – kastracja i leczenie – zadanie jest już realizowane, zostało zlecone poprzez konkurs Stowarzyszeniu Kocie Gniezno.
- – Remont siedziby Hufca ZHP Gniezno – Miasto Gniezno jest w tej chwili na etapie podpisywania umowy z wykonawcą na realizację tego zadania.
W zeszłym roku w Budżecie Obywatelskim zagłosowało 11 586 mieszkańców, a głosów oddanych na poszczególne projekty było aż 21 189.




