Kolejne historyczne skarby w zbiorach Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

kamienskie.info 5 dni temu
Zdjęcie: 477599686_3085416504946359_2805772852616024534_n


Do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej trafiły właśnie kolejne cenne obiekty związane z przeszłością okolic Kamienia Pomorskiego. Dzięki zaangażowaniu i pasji prezesa Stowarzyszenia im. Świętej Korduli w Kamieniu Pomorskim, pana Jacka Ukowskiego, do muzeum przekazano pięć fragmentów tzw. cyrkli kroczków. Przedmioty zostały odnalezione podczas legalnych poszukiwań na pobliskich polach i datowane są wstępnie na XVII–XVIII wiek.

Cyrkle kroczki to precyzyjne narzędzia pomiarowe, wykorzystywane dawniej m.in. w kartografii, rysunku technicznym czy przy pracach ciesielskich i stolarskich. Przed epoką powszechnego użycia linijek czy dalmierzy stanowiły jedno z podstawowych przyrządów pozwalających na dokładne wyznaczanie odległości i przenoszenie wymiarów. O ile w zbiorach muzealnych nie brakuje przykładów popularnych narzędzi z ubiegłych stuleci, o tyle kompletne zachowane cyrkle, a choćby ich fragmenty, należą do rzadkich znalezisk.

Wśród przekazanych pięciu zabytków trzy stanowią górne części cyrkli, natomiast dwa to luźne elementy, które mogły służyć do wymiany bądź naprawy pierwotnego przyrządu. Ich odkrycie i przekazanie wzbogaca wiedzę historyków o praktykach rzemieślniczych i technikach pracy użytkowników tych narzędzi sprzed kilkuset lat.

Nie pierwsze i nie ostatnie eksponaty tego rodzaju

Warto przypomnieć, iż w zbiorach Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej znajdują się już dwa kompletne cyrkle kroczki – jeden odkryty w okolicach Wrzosowa, datowany na XVI wiek, a drugi znaleziony niedaleko Golczewa. Oba obiekty, z uwagi na swoją wartość historyczną, na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie trafiły do tutejszego muzeum w formie depozytu.

Cieszymy się, iż dzięki zaangażowaniu lokalnych pasjonatów historii możemy wzbogacić naszą kolekcję o kolejne wyjątkowe eksponaty – mówi dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. – Każdy fragment cyrkla kroczka to nie tylko fizyczne znalezisko, ale również część układanki, pozwalająca nam lepiej zrozumieć, jak żyli i pracowali nasi przodkowie.

Pasja i zaangażowanie w służbie dziedzictwa

Pan Jacek Ukowski, prezes Stowarzyszenia im. Świętej Korduli w Kamieniu Pomorskim, nie po raz pierwszy przekazuje zabytkowe znaleziska do muzeum. Jego zaangażowanie oraz zamiłowanie do odkrywania lokalnej historii przekłada się na liczne inicjatywy, które służą zachowaniu śladów przeszłości. Dzięki wysiłkom społecznym i współpracy z konserwatorami zabytków na światło dzienne trafiają nowe znaleziska, a każdy taki obiekt to kolejny krok w kierunku pełniejszego poznania dziejów regionu.

Co dalej?

Fragmenty cyrkli zostaną w najbliższym czasie poddane konserwacji i szczegółowym badaniom. Specjaliści spróbują ustalić dokładne pochodzenie zabytków, ich funkcję, a także technikę wykonania. Następnie będzie można je oglądać na zbliżającej się wystawie poświęconej dawnym rzemiosłom Pomorza.

Muzeum planuje ponadto rozwijać współpracę ze stowarzyszeniami i osobami prywatnymi, by w ten sposób zachęcać do zgłaszania i przekazywania odkryć. Wiele cennych pamiątek historii wciąż czeka na swoje odkrycie – zarówno na polach, jak i w rodzinnych zbiorach. Każde znalezisko stanowi unikatowe świadectwo przeszłości i pomaga w budowaniu tożsamości regionalnej. Dzięki takim inicjatywom, jak działalność Stowarzyszenia im. Świętej Korduli oraz wsparciu pasjonatów poszukiwań, MHZK konsekwentnie rozbudowuje swoje zbiory, dając społeczności lokalnej i przyjezdnym możliwość bliższego poznania historii ziemi kamieńskiej.

Idź do oryginalnego materiału