Dziesiątki biało-czerwonych oraz unijnych flag, konkursy z nagrodami, dmuchańce, wata cukrowa i stoiska służb mundurowych. Przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach odbył się w środe (1 maja) Piknik Europejski. Celem wydarzenia było zachęcenie mieszkańców miasta i regionu do świętowania 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
W pikniku wzięło udział kilkaset osób. Pośród nich znaleźli się m.in. państwo Małgorzata i Andrzej. Ich zdaniem – przystąpienie Polski do Wspólnoty było jednym z najważniejszych wydarzeń w nowoczesnej historii naszego kraju.
– Nie wyobrażamy sobie, by Polska nie była teraz w Unii. Członkostwo we Wspólnocie jest w tej chwili czymś normalnym. Bardzo dobrze, iż współcześnie coraz więcej ludzi uświadamia sobie znaczenie tego wydarzenia. Teraz możemy łatwiej podróżować, a młodzież ma nowe perspektywy w zakresie edukacji. Sam piknik również jest wspaniałym wydarzeniem, podczas którego oprócz dobrej zabawy można się czegoś dowiedzieć, a wiedza ta jest dostosowana zarówno do osób młodszych, jak i starszych – mówili.
W pikniku wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści i samorządowcy. 20. rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej świętowała m.in. poseł Marzena Okła-Drewnowicz. Minister ds. polityki senioralnej nie ma wątpliwości, iż dwie ostatnie dekady wiązały się z rozwojem Polski. Twierdzi jednak, iż okres ostatnich 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości był czasem próby dla Polski, jako kraju członkowskiego Unii Europejskiej.
– Na szczęście ten mroczny czas minął i jestem przekonana, iż przyszłość, która nas czeka będzie obfitowała w same dobre momenty. Już teraz widzimy, iż dzięki zmianie władzy w naszym kraju do Polski płyną pieniądze. Jednak najważniejsze jest to, iż możemy nadawać rytm innym krajom członkowskim – powiedziała.
Zdaniem parlamentarzystki – członkostwo Polski w UE oraz w NATO przyczyniły się do wzrostu bezpieczeństwa naszego kraju.
– Dlatego nasz głos w obu organizacjach musi być silny. Tak naprawdę mamy szczęście, bo w momencie, w którym mogliśmy znaleźć się w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa właśnie teraz mamy odpowiedzialny rząd, z odpowiedzialnym premierem na czele. To widać w rozmowach i działaniach zwłaszcza w zakresie nakładów na zbrojenia. Polska jest na zachodzie Europy. Nie musimy stąd wyjeżdżać. To my jesteśmy liderem, co przełoży się też na bezpieczeństwo przyszłych pokoleń – oceniła Marzena Okła-Drewnowicz.
Agata Wojda, nowa prezydent Kielc również uważa, iż integracja Polski z Unią Europejską przyniosła wiele korzyści. Zwróciła przy tym uwagę, iż jednymi z głównych beneficjentów wielu programów unijnych są samorządy.
– W Kielcach przez ten okres, przy unijnym wsparciu i wkładzie własnym, zrealizowaliśmy projekty o wartości prawie 3 mld zł. Są to przedsięwzięcia infrastrukturalne, inwestycje drogowe, dofinansowania dla instytucji kulturalnych czy też projekty miękkie, które pozwalają nam na podnoszenie kompetencji i pomagają w budowaniu lokalnej wspólnoty. Cieszę się, iż Polki i Polacy należą do grona największych euroentuzjastów. Po dzisiejszym wydarzeniu widać, iż mieszkańcy Kielc też nimi są – zauważyła.
Agata Wojda przyznała, iż – w jej opinii – środki unijne dalej będą stanowiły jedno z kluczowych źródeł rozwoju miasta. Wskazała przy tym, iż obecna unijna perspektywa finansowa daje szansę na realizację kolejnych priorytetowych przedsięwzięć.
– W kontrakcie programowym dla województwa świętokrzyskiego jest zapisane kilka kluczowych zadań. Z pewnością będziemy dążyć do rewitalizacji obszarów zielonych miasta oraz działań z zakresu efektywności energetycznej. Mowa tu o termomodernizacji budynków miejskich, czy walce o czyste powietrze. Spektrum tych działań jest bardzo szerokie i Kielce muszą zrobić wszystko, by te środki optymalnie wykorzystać – podkreśliła.
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach, stanowiącego prawną podstawę przystąpienia naszego kraju do unijnej Wspólnoty. 1 maja 2004 roku miało miejsce największe w historii rozszerzenie struktur Unii Europejskiej. Do grona państw unijnych dołączyło 10 nowych krajów, poza Polską także: Cypr, Malta, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Słowacja i Słowenia.