Parlament Europejski rozpoczął procedurę zmian w traktatach, które stanowią fundamenty wspólnoty. Czy Unia Europejska powinna przez cały czas trzymać się wartości, które przyświecały jej początkom, czy też powinna przeprowadzić reformy ograniczając kompetencje państw członkowskich? – o tym dyskutowali goście Studia Politycznego Radia Kielce.
Michał Skotnicki z PSL przypomniał, iż Unia Europejska stanowi konfederację 27 niezależnych państw. Podkreślił, iż czasy się zmieniają, jednak prawo weta powinno być zachowane dla wszystkich narodu, ponieważ z tym prawem przystąpiliśmy do UE.
– Jesteśmy w Unii od blisko 20 lat, a pewne przepisy prawa, które wspólnie przyjmowaliśmy z innymi krajami członkowskimi, muszą być zmodyfikowane. Proces zmiany traktatów, nad którymi w tej chwili dyskutujemy, jest długotrwały. Oczywiście, prawo weta powinno być zachowane. Niemniej jednak, pewne procedury powinny być uproszczone – zaznaczył.
Wicewojewoda Rafał Nowak z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, iż to kolejny krok w kierunku nieznanym.
– Nie jesteśmy przeciwnikami Unii Europejskiej, ale sprzeciwiamy się tworzeniu superpaństwa, które posiadałoby kompetencje wyłącznie dla siebie. Przykładowo, oddając całą politykę fiskalną w ręce Komisji Europejskiej, umożliwiamy jej arbitralne wprowadzanie podatków, np. opłatę dla posiadaczy samochodów o silnikach spalinowych, co dotknęłoby zdecydowanie kraje najbiedniejsze. Opowiadamy się za Unią Europejską, ale tą, do której przystąpiliśmy – Europę ojczyzn, suwerennych państw, gdzie każde państwo, niezależnie od wielkości, ma prawo weta. Te zapisy rezygnują z tego prawa weta. Niestety, głosami Lewicy w Parlamencie Europejskim, w tym polskiej lewicy, te prace są kontynuowane – zaznaczył.
Według Jacka Skórskiego z Nowej Lewicy, obecne dyskusje to próba znalezienia tematu zastępczego.
– To jest czysta hipokryzja, próba zastraszania Polaków, bo PiS straszy migrantami, ekologicznymi rozwiązaniami czy samochodami elektrycznymi, a Polacy pokazali tym rządom czerwoną kartkę. My, Polacy powinniśmy zająć się tym, co dzieje się w kraju, na granicy, zamiast ciągle straszyć lewicą – zaznaczył.
Andrzej Rak z Konfederacji powiedział, iż Unia Europejska przypomina w tej chwili tzw. „niemiecki sen o Europie”.
– jeżeli przyjrzymy się obecnemu wydarzeniom, mamy do czynienia z sytuacją jasną i klarowną. Obserwujemy powrót do polityki Bismarcka z XIX wieku, czyli próbę stworzenia mniejszych państw zależnych ekonomicznie od większych, czyli w przypadku Unii Europejskiej – Niemiec. To nie jest plan ukryty. Ta polityka prowadzona jest na zasadach wasalstwa, gdzie te mniejsze państwa nie będą w stanie konkurować z większymi. To przykre, ale Unia Europejska nie jest już tą samą Unią, do której przystąpiliśmy w 2004 roku. Unijne rządy ogarnęło jakieś szaleństwo. Nie jestem w stanie określić, kiedy to szaleństwo dobiegnie końca. Przykre jest na to patrzeć – stwierdził.
Piotr Kisiel z Suwerennej Polski uważa, iż pierwotną ideą powstania Unii Europejskiej było osiąganie wzrostu gospodarczego i rozwoju. Jego zdaniem decydenci UE zapomnieli, iż im silniejsze są państwa członkowskie, tym silniejsza jest cała Unia Europejska.
– Pamiętajmy, iż historia lubi zataczać koło. Czy zmiany zachodzą na lepsze, czy na gorsze? Moim zdaniem, zmierzamy w złym kierunku. Prawo weta daje nam możliwość sprzeciwu wobec jakiegokolwiek niekorzystnego zapisu. Pozwala nam zablokować taki zapis, który nie służy naszym interesom. Obawiam się jednak, iż jeżeli dojdzie do sytuacji, w której my, jako Polska lub inne państwo członkowskie, nie zgodzimy się na pewne zmiany, Unia Europejska może posłużyć się innymi narzędziami, aby wywrzeć presję na państwach, by zaakceptowały te zmiany – dodał.
Zdaniem Dawida Albowicza z Platformy Obywatelskiej ta procedura potrwa dłużej niż oczekiwano, być może choćby spotka się z ostatecznym sprzeciwem któregoś z państw członkowskich.
– Możemy mówić o reformach w UE, ale propozycje zmian zaproponowane przez Komisję Europejską, przypomnę nie podobały się PO i PSL, te ugrupowania ich nie poparły. Natomiast zaznaczam, iż umowa koalicyjna nie obejmowała tych kwestii. Robert Biedroń, będący europosłem wybranym przez swoich wyborców, ma swobodę w podejmowaniu decyzji- dodał.
Grażyna Dekiel z partii Polska 2050 powiedziała, iż Unia Europejska musi ewoluować.
– Próbowano wprowadzać zmiany tego typu 19 lat temu, jednakże one nie zostały zrealizowane, świat jednak ewoluuje. Nie do końca jesteśmy przygotowani na zmiany, które w tej chwili są proponowane. Uważam, iż Unia Europejska musi ewoluować, ponieważ musi dostosować się do zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i zmian zachodzących w życiu codziennym – powiedziała.