Izrael, Liban i USA podpisały porozumienie ramowe. Hezbollah je odrzuca

bejsment.com 1 godzina temu

Podpisano trójstronne porozumienie ramowe

Izrael, Liban i Stany Zjednoczone podpisały w Waszyngtonie trójstronne porozumienie ramowe, które ma otworzyć drogę do przyszłego traktatu pokojowego między Izraelem i Libanem. Dokument jest efektem czterodniowych negocjacji prowadzonych z udziałem amerykańskiej dyplomacji.

Jak poinformował sekretarz stanu USA Marco Rubio, porozumienie stanowi pierwszy, choć trudny, krok w kierunku trwałego zakończenia konfliktu między Izraelem a wspieranym przez Iran Hezbollahem.

Jednym z najważniejszych elementów umowy jest uruchomienie dwóch projektów pilotażowych. Izraelska armia wycofa się z wybranych obszarów południowego Libanu, a kontrolę nad nimi przejmie armia libańska. Szczegółów porozumienia nie ujawniono.

Ambasador Libanu w USA Nada Moawad oceniła, iż dokument ma przywrócić suwerenność i integralność terytorialną Libanu oraz stworzyć warunki do trwałego zakończenia działań wojennych. Z kolei ambasador Izraela Yechiel Leiter podkreślił, iż porozumienie ogranicza wpływy Iranu i Hezbollahu, otwierając drogę do pokoju.

Premier Izraela Binjamin Netanjahu zaznaczył jednak, iż izraelskie wojska pozostaną w części południowego Libanu do czasu całkowitego rozbrojenia Hezbollahu. Dodał również, iż mieszkańcy opuszczonej przez Izrael tzw. strefy bezpieczeństwa nie będą mogli na razie wrócić do swoich domów.

Przywódca Hezbollahu Naim Kassem

Porozumienie zdecydowanie odrzucił przywódca Hezbollahu Naim Kassem. Nazwał je „upokarzającym” i „haniebnym”, uznając, iż narusza suwerenność Libanu. Oświadczył także, iż dokument jest nieważny i powinien zostać zastąpiony porozumieniem wynegocjowanym między Iranem a Stanami Zjednoczonymi.

Idź do oryginalnego materiału