
Prezydenci Polski, państw bałtyckich i Rumunii rozmawiają w Juracie.
W Juracie rozpoczął się nieformalny szczyt prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii. Głównymi tematami rozmów są bezpieczeństwo regionu, wsparcie dla Ukrainy oraz przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO. W tle spotkania pozostają jednak napięcia między Warszawą a Kijowem dotyczące polityki historycznej.
Na zaproszenie prezydenta Karola Nawrockiego do Polski przyjechali prezydenci Litwy – Gitanas Nausėda, Łotwy – Edgars Rinkēvičs, Estonii – Alar Karis oraz Rumunii – Nicușor Dan. Przed rozmowami w Juracie przywódcy odwiedzili Port Wojenny w Gdyni.
Według zapowiedzi uczestnicy szczytu omawiają wzmocnienie wschodniej flanki NATO, rozwój europejskich zdolności obronnych, współpracę transatlantycką oraz dalszą pomoc dla Ukrainy. W programie znalazły się również kwestie rozwoju infrastruktury energetycznej i transportowej oraz przyszłości Unii Europejskiej.
Dodatkowym tematem spotkania są pogarszające się relacje Polski i Ukrainy. Prezydent Litwy Gitanas Nausėda zadeklarował gotowość do pośredniczenia w dialogu między Warszawą i Kijowem, jeżeli obie strony wyrażą taką wolę. Podkreślił, iż Litwa utrzymuje bardzo dobre relacje z oboma państwami i mogłaby pomóc w złagodzeniu napięć.
Spór wywołała decyzja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o nadaniu jednej z ukraińskich jednostek wojskowych imienia „Bohaterów UPA”. W odpowiedzi prezydent Karol Nawrocki odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego, a ukraiński przywódca odesłał odznaczenie do Warszawy.












![Odpust i festyn parafialny w Lelisie. W programie atrakcje dla dzieci i wieczorna potańcówka [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/732205632_1364190782481862_3613446627840277446_n.jpg)


