Historia obrony województwa opolskiego na filmie

1 rok temu
fot. UMWO

Dokumentalny obraz pt. „Brońmy swego opolskiego” miał premierę dzisiaj (28.11). Produkcja na 25-lecie obrony województwa opolskiego ukazuje najważniejsze momenty, które doprowadziły do tego, iż region jest samodzielnie samorządny.

– Chcieliśmy przypomnieć, iż to nie jest rzecz oczywista, iż Opole jest stolicą województwa – zwraca uwagę Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego. – To jest wprost rzecz, która mogła się nie zdarzyć i bardzo kilka brakowało, żeby tak nie było, żebyśmy mogli sami decydować o losach i kierunkach rozwoju naszego regionu.

– Opolszczyzna wisiała na włosku i wszyscy ludzie w OKOP-ie (Obywatelski Komitet Obrony Opolszczyzny), bo o tej organizacji mówimy, która broniła Opolszczyzny wykonało taką robotę i tyle ruchów, iż ówczesne władze nie miały chyba wyjścia i musiały się zgodzić na to, żeby Opolszczyzna została na mapie Polski – podkreśla Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej.

– Struktura filmu jest oparta o kalendarium, które powstało w „Białej Księdze” obrony województwa opolskiego. Główne założenie było takie, żeby opowiedzieć o tych tysiącach mieszkańców województwa opolskiego, którzy tak naprawdę przyczynili się do obrony. To my opolanie, mieszkańcy województwa broniliśmy go – Andrzej Buchowski, współtwórca filmu „Brońmy swego opolskiego”.

– To był ruch obywatelski i najistotniejsze było to, iż obrona trwała aż pół roku. Ci, którzy stracili wojewódzkość w innych regionach kraju, pamiętają o tej wojewódzkości i im jej brakuje – wskazuje Janusz Wójcik, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny.

Film można obejrzeć ze strony internetowej samorządu województwa opolskiego.

Rafał Bartek, Jacek Kaczor, Andrzej Buchowski, Janusz Wójcik:

autor: Fabian Miszkiel

GALERIA:

Idź do oryginalnego materiału