W 2024 r. na świecie wyprodukowano 48,3 mln ton pelletu, co oznacza, iż poziom sprzed roku został utrzymany. Tymczasem konsumpcja po raz pierwszy przekroczyła 45 mln ton, podaje Bioenergy Europe w corocznym raporcie na temat rynku pelletu.
Europa wciąż wytwarza najwięcej pelletu drzewnego. Najwięcej go też potrzebuje, co ma związek ze stopniową rezygnacją z paliw kopalnych i zastępowaniem ich biomasą, szczególnie w sektorze ciepłownictwa systemowego.
– Jak wskazują dane, tam gdzie istnieje wola polityczna i wyraźne wsparcie finansowe dla instalacji nowych urządzeń, ciepło odnawialne się rozwija – podkreślił dyrektor Bioenergy Europe Market Intelligence, Jérémie Geelen. – Bez spójnych programów wsparcia, choćby stabilne rynki mogą się zachwiać – dodał.
Są dotacje – będą kotły na pellet
Potwierdzenie tej tezy autorzy analizy The 2025 Pellet Report dostrzegają w sektorze ogrzewnictwa indywidualnego. W poszczególnych krajach widać, jak na sprzedaż kotłów mają wpływ funkcjonujące programy wsparcia. Lub ich brak.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie – zarejestruj się!
W Austrii po poważnym spadku w 2023 r., w zeszłym roku odnotowano odbicie rynku, które jest konsekwencją wprowadzenia nowych federalnych i regionalnych dotacji na stopniowe wycofywanie paliw kopalnych.
W Polsce Program Czyste Powietrze okazał się najważniejszy w utrzymaniu tempa wzrostu rynku urządzeń grzewczych na pellet. Dofinansowania zachęciły gospodarstwa domowe do zastąpienia przestarzałych, zasilanych węglem źródeł ciepła, czystszymi alternatywami, co jest istotnym krokiem na drodze do systemu grzewczego opartego o źródła odnawialne.
Z kolei Niemcy – największy w Europie rynek urządzeń na pellet odnotowuje gwałtowny spadek sprzedaży już drugi rok z rzędu, co odzwierciedla panujące w kraju zmieniające się priorytety polityczne. Podobna sytuacja jest we Francji.
Mimo to szacuje się, iż ponad 5,6 miliona europejskich gospodarstw domowych używa do ogrzewania urządzeń działających w oparciu o pellet drzewny, co ma spore znaczenie w transformacji energetycznej państw członkowskich.
Certyfikacja buduje zaufanie
Jakość pelletu również odgrywa rolę w transformacji energetycznej, bo certyfikowane paliwo poprawia wydajność urządzeń i wpływa na zmniejszenie emisji.
Szacuje się, iż w 2024 r. pellet z certyfikatem ENplus® stanowił 75 proc. europejskiego rynku, co podkreśla rolę ENplus® jako wiodącego globalnego systemu certyfikacji jakości paliwa dla pelletu drzewnego. Pomimo trudnych warunków rynkowych, liczba producentów i dystrybutorów z certyfikatem ENplus® wzrosła.
Raport dostępny jest TUTAJ.