Gdzie jest grób Kutza? Cmentarz na Sienkiewicza i najbardziej znana cmentarna aleja na Śląsku

3 godzin temu

Cmentarz na Sienkiewicza w Katowicach jest miejscem wiecznego spoczynku licznych, znanych osób. Wprawdzie oficjalnie nie ma śląskiej alei zasłużonych. Tak się jednak składa, iż wielu zmarłych o szczególnie na Śląsku głośnych nazwiskach pochowanych jest właśnie tutaj, przy lub nieopodal jednej cmentarnej alei. Gdzie jest grób Zbigniewa Cybulskiego, Kazimierza Kutza, Krystyny Bochenek czy Wojciecha Kilara? Przypominamy.

Aleja ta ciągnie się od cmentarnej kaplicy ku północy. Blisko jej początku, po lewej stronie patrząc od kaplicy, znajduje się grób Henryka Mikołaja Góreckiego. Słynnego kompozytora, a także wychowawcy i pedagoga muzycznego, profesora i rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach:

Nieco poniżej, po tej samej stronie alei, spoczywa Stanisław Ligoń z rodziną. Ligonia- pisarza, malarza, ilustratora, działacza kulturalnego i narodowego, reżysera i aktora, a wreszcie (czy może zwłaszcza) radiowca, którego głos na Górnym Śląsku znali wszyscy. Na to miejsce wiecznego spoczynku odprowadzały go w 1954 r. wielotysięczne tłumy.

W pobliżu, tylko po drugiej stronie alei (prawej idąc od kaplicy), jest grób Alfreda Szklarskiego. Katowickiego powieściopisarza rodem z Warszawy, znanego przede wszystkim jako autor kultowego cyklu młodzieżowych powieści podróżniczych o przygodach Tomka Wilmowskiego. Wraz z nim spoczywa żona Krystyna Szklarska, współautorka „trylogii indiańskiej” Złoto Gór Czarnych.

Dalej w dół alei, po lewej stronie jej skrzyżowania z drugą, poprzeczną, jest piękny grobowiec grób kolejnej muzycznej znakomitości. A mianowicie Wojciecha Kilara, światowej sławy kompozytora muzyki poważnej, religijnej i filmowej:

Dwie części cmentarza

Cmentarz na Sienkiewicza to tak naprawdę dwa cmentarze. To znaczy cmentarz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz cmentarz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czyli kościoła mariackiego. Ten drugi zajmuje północną część nekropolii. Oba cmentarze te rozgranicza płot. Aleja, którą podążamy, ciągnie się przez obydwa. Gdy dojdziemy do bramy w płocie i spojrzymy w lewo, łatwo wypatrzymy tam grób Kazimierza Kutza wybitnego śląskiego reżysera i scenarzysty. A prócz tego publicysty, pisarza, działacza społecznego, senatora i posła, z pewnością jednego z największych Ślązaków XX wieku.

Idąc dalej aleją, rozglądajmy się też za charakterystycznym grobowcem Zbigniewa Cybulskiego. Jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów w historii zmarł tragicznie w 1967 roku. Mimo upływu lat, jego legenda żyje nadal, a miejsce spoczynku często odwiedzają wielbiciele talentu i filmów wspaniałego artysty.

Poniżej, pomiędzy parą wysokich drzewami rosnących na skraju alei po jej lewej stronie, znajduje się grób Krystyny Bochenek. Charyzmatyczna i popularna śląska dziennikarka i polityk, senator i wicemarszałek Senatu VII kadencji, zginęła w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Kto jeszcze spoczywa na Sienkiewicza?

Na cmentarzu przy Sienkiewicza w Katowicach spoczywa wiele znanych postaci śląskiej kultury, nauki czy polityki. I oczywiście nie tylko przy tej jednej alei. Z wybitnych osób pochowanych w innym miejscach cmentarza przypomnijmy więc chociażby grób malarza Jerzego Dudy-Gracza (szukajcie go na w części należącej do parafii mariackiej, przy pierwszej alejce od zachodu)…

… i grób Marka Plury, śląskiego działacza społecznego i polityka (w części parafii św. św. Piotra i Pawła, na rogu skrzyżowania alejek tuż na północny wschód od budynku administracji cmentarza)

Idź do oryginalnego materiału