Premier Ontario Doug Ford ponownie zaostrzył swoje wypowiedzi dotyczące możliwości przeprowadzenia wcześniejszych wyborów w prowincji. Podczas rozmowy z dziennikarzami podkreślił, iż potrzebuje „wyraźnego mandatu”, by móc skutecznie zareagować na groźby nałożenia ceł przez prezydenta USA, Donalda Trumpa.
Ford wygłosił te komentarze kilka godzin po oficjalnym zaprzysiężeniu Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. W swoim przemówieniu inauguracyjnym Trump nie wspomniał bezpośrednio o Kanadzie, ale zapowiedział powołanie nowej agencji mającej nakładać cła na inne kraje w celu wzbogacenia amerykańskich obywateli.
– Nie miejcie złudzeń. On zamierza działać przeciwko nam – powiedział Ford, dodając, iż potrzebuje mandatu od mieszkańców Ontario, by bronić prowincji przed skutkami tych działań oraz zapewnić, iż jej głos zostanie usłyszany.
Trump wcześniej zapowiadał ogólne cło w wysokości 25% na towary z Kanady i Meksyku już pierwszego dnia urzędowania. Jednak media sugerują, iż może on zamiast tego podpisać rozporządzenie nakazujące przegląd polityki handlowej wobec tych państw oraz Chin. Mimo to Ford jest przekonany, iż wprowadzenie ceł to tylko kwestia czasu.
– Czy stanie się to jutro, czy za miesiąc, nie wiadomo. Jednak to, co usłyszałem dziś, jest bardzo niepokojące i powinno zaniepokoić wszystkie kraje – powiedział.
W zeszłym tygodniu Ford zasugerował, iż jeżeli cła zostaną nałożone, a Ontario będzie musiało uruchomić programy stymulujące gospodarkę, wcześniejsze wybory mogą być konieczne. W poniedziałek premier był bardziej stanowczy w swoich deklaracjach, podkreślając, iż tylko mieszkańcy Ontario mogą udzielić rządowi wyraźnego mandatu na cztery lata współpracy z nową administracją w Waszyngtonie.
Ford przypomniał, iż cła mogą zagrozić 500 tysiącom miejsc pracy w prowincji. Opozycja zadeklarowała wsparcie dla rządu w przypadku konieczności wprowadzenia programów stymulacyjnych, ale premier uważa, iż decyzja w tej sprawie należy do obywateli, a nie polityków.
Groźba wycofania amerykańskiego alkoholu z półek LCBO
Ford zapowiedział, iż w przypadku realizacji przez Trumpa planów wprowadzenia ceł, poleci LCBO usunięcie z półek amerykańskiego alkoholu. „Amerykanie odczują ból” – stwierdził Ford, podkreślając, iż zamierza zachęcić innych premierów do podjęcia podobnych działań.
Źródła poinformowały, iż Kanada jest gotowa odpowiedzieć cłami na amerykańskie produkty, takie jak bourbon z Kentucky czy sok pomarańczowy z Florydy. Ford zapowiedział wsparcie dla takich działań oraz wprowadzenie dodatkowych środków odwetowych na poziomie prowincji, choć szczegóły tych działań nie zostały jeszcze ujawnione.
Przewaga Konserwatystów w sondażach
Mimo iż do planowanych wyborów w Ontario pozostało ponad rok, Partia Konserwatywna Forda utrzymuje dziewięciopunktową przewagę nad Liberałami Bonnie Crombie, wynika z najnowszych sondaży. Gdyby wybory odbyły się dziś, 41% zdecydowanych wyborców oddałoby swój głos na Konserwatystów, podczas gdy Liberałowie mogliby liczyć na 32%.
Sondaż przeprowadzono w połowie stycznia na próbie 1200 wyborców z Ontario, a jego margines błędu wynosi 2,83%.
Na podst. CTV News