Elektrociepłownia odchodzi od węgla. Uruchomiono nowoczesny kocioł gazowy

1 rok temu
Zdjęcie: 11.05.2023. Kielce. Otwarcie nowego bloku gazowego PGE Energia Ciepła / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


160 MW energii cieplnej będzie wytwarzała nowa kotłownia gazowa w kieleckiej Elektrociepłowni. Dzięki nowoczesnej instalacji, zużycie węgla w kieleckim oddziale PGE zmniejszy się o połowę, co przyczyni się do obniżenia emisji dwutlenku węgla o ponad 30 tysięcy ton rocznie.

11.05.2023. Kielce. Otwarcie nowego bloku gazowego PGE Energia Ciepła. Na zdjęciu: Zbigniew Duda – dyrektor Elektrociepłowni Kielce / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Jak mówi Zbigniew Duda, dyrektor PGE Energia Ciepła, oddział Elektrociepłownia w Kielcach, uruchomienie nowej kotłowni to historyczna chwila dla stolicy województwa świętokrzyskiego.

– Cała kotłownia składa się z pięciu kotłów o mocy 32 MW każdy. Dzięki pracy tej kotłowni w okresie zimowym będziemy w stanie zapewnić ciepło dla wszystkich mieszkańców Kielc. To źródło niskoemisyjne. Jako PGE idziemy w kierunku zielonej transformacji. Łączna wartość inwestycji wyniosła prawie 70 mln zł, prace budowlane rozpoczęły się w lutym ubiegłego roku – wyjaśnia.

11.05.2023. Kielce. Otwarcie nowego bloku gazowego PGE Energia Ciepła. Na zdjęciu: poseł Krzysztof Lipiec / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości jest pewien, iż inwestycja zagwarantuje czyste powietrze dla mieszkańców Kielc.

– To także gwarancja dostaw dobrej jakości ciepła. Życzę mieszkańcom Kielc, aby wiązało się to również z jeszcze tańszym dostępem do energii. Ważne jest również, iż polska energetyka i ciepłownictwo, przechodzą rewolucję, w której ważna jest dbałość o środowisko. Wiąże się to także z korzyścią dla świętokrzyskich przedsiębiorstw, gdyż producentem kotłów gazowych dla kieleckiej elektrociepłowni była firma Sefako pochodząca z Sędziszowa. To, iż polscy przedsiębiorcy wykonują różnie przedsięwzięcia służące mieszkańcom to dla nas wielka euforia – dodaje.

11.05.2023. Kielce. Otwarcie nowego bloku gazowego PGE Energia Ciepła. Na zdjęciu: Przemysław Kołodziejak – wiceprezes PGE / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Przemysław Kołodziejak, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej PGE S.A. podkreślił, iż spółka jest liderem transformacji ekologicznej kraju, co jego zdaniem wynika z oczekiwań klientów.

– Wychodząc naprzeciw tym trendom, Polska Grupa Energetyczna we wszystkich obszarach działania posiada strategię dekarbonizacyjną, która do 2050 roku zakłada całkowitą rezygnację z węgla. Aby było to możliwe niezbędne są inwestycje m.in. taka jak ta w Kielcach. Jako grupa prowadzimy inwestycje w energię odnawialną, posiadamy program budowy morskiej energetyki wiatrowej, mamy w swoim portfolio wiele inwestycji związanych z fotowoltaiką, a także elektrownie wodne, czy szczytowo-pompowe. Inwestycja w kieleckiej elektrociepłowni pozwoli w znacznym stopniu zredukować emisję zanieczyszczeń, takich jak pyły i siarka – wyjaśnia.

Maciej Jankiewicz, prezes PGE Energia Ciepła S.A. podkreśla, iż spółka jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła w kraju. Jak dodaje, w tej chwili przedsiębiorstwo realizuje inwestycje o wartości 10 mld zł, które są niezbędne do dostosowania do wymagań klimatycznych. Jak dodaje, nowa kotłownia kieleckiej elektrociepłowni przekłada się na konkretne korzyści dla mieszkańców.

– Dzięki jej uruchomieniu o 30 proc. spadnie emisja tlenków azotu, o 90 proc. zmniejszy się emisja tlenków siarki, aż o 90 proc. zmniejszy się ilość pyłu zawieszonego, który w głównej mierze przyczynia się do powstawania smogu i odpowiadają za większość chorób cywilizacyjnych – dodaje.

11.05.2023. Kielce. Otwarcie nowego bloku gazowego PGE Energia Ciepła. Na zdjęciu: senator Krzysztof Słoń / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Senator Krzysztof Słoń stwierdził, iż rząd zagwarantował stabilne dostawy gazu do Polski, dlatego dobrze, iż ten rodzaj paliwa będzie wykorzystywany do zapewnienia ciepła zimą w stolicy województwa świętokrzyskiego.

– To bardzo ważna inwestycja dla Kielc zapewniająca kolejny krok do zeroemisyjności kieleckiej Elektrociepłowni, ale również zwiększająca komfort życia mieszkańców, którzy będą mogli oddychać czystym powietrzem. Realizacja tej inwestycji potwierdza, iż Polska jest na dobrej drodze do redukcji gazów cieplarnianych – dodaje.

11.05.2023. Kielce. Otwarcie nowego bloku gazowego PGE Energia Ciepła. Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski – marszałek województwa / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski zaznaczył, iż dzięki kolejnej inwestycji w niskoemisyjne źródła energii charakterystyczny komin elektrociepłowni będzie wypuszczał coraz mniej szkodliwych pyłów i gazów – dodaje.

11.05.2023. Kielce. Otwarcie nowego bloku gazowego PGE Energia Ciepła. Na zdjęciu: Rafał Nowak – wicewojewoda świętokrzyski / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak podkreśla, iż inwestycja jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich mieszkańców miasta. – Dzięki temu będziemy mogli oddychać czystym powietrzem. Inwestycja w Kielcach pokazuje, iż ważne przedsięwzięcia dzieją się nie tylko w największych ośrodkach miejskich, ale zarówno rząd, jak i PGE dostrzegają potrzeby wszystkich regionów kraju – ocenia.

11.05.2023. Kielce. Otwarcie nowego bloku gazowego PGE Energia Ciepła. Na zdjęciu: Bogdan Wenta – prezydent Kielc / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Zadowolony z nowej inicjatywy PGE Energia Ciepła jest prezydent Kielc, Bogdan Wenta. Jego zdaniem to przedsięwzięcie jest dobrym sygnałem na przyszłość dla rozwoju stolicy województwa świętokrzyskiego.

Prace przy budowie kotłowni trwały rok. Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka SBB Energy. Wartość inwestycji to prawie 70 mln złotych.

Idź do oryginalnego materiału