EkoLogiczny Chopin – podsumowanie działań w roku szkolnym 2023/2024

6 miesięcy temu
Zdjęcie: EkoLogiczny Chopin – podsumowanie działań w roku szkolnym 2023/2024


Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie dobrze wie, czym jest ekologia. W ciągu bieżącego roku szkolnego jak co roku od września do czerwca aktywnie działała w kierunku ochrony środowiska.

Rutynowo we wrześniu uczniowie brali udział w globalnej akcji „Sprzątanie świata” zbierając śmieci z pobliskich obszarów szkoły. Każdego roku gromadzą w kilkudziesięciu workach odpady, najczęściej szklane i plastikowe butelki oraz inne metalowe i plastikowe rzeczy. Terenami uprzątanymi są pasy zieleni wzdłuż torów od strony ulicy Lipowej oraz rejon za garażami od ulicy Batalionów Chłopskich.

Początek roku to również spotkania i warsztaty na temat segregacji odpadów i ochrony środowiska dla wszystkich klas pierwszych. Zajęcia przybliżyły nowym uczniom ideę Zero Waste oraz zasady prawidłowej segregacji odpadów. Już od kilku lat w naszej szkole prowadzona jest segregacja odpadów, a na korytarzach znajdują się kolorowe odpowiednio oznaczone kosze. Z ochroną środowiska wiąże się zdrowy styl życia, dlatego w szkole miało świętowanie Dnia Świadomości o Niemarnowaniu Żywności oraz organizacja kiermaszu charytatywnego z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

W październiku zainteresowani uczniowie uczestniczyli w „Wielkiej lekcji ekologii” zorganizowanej przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Zasadniczym celem akcji było zachęcenie młodzieży do udziału w konkursie wiedzy ekologicznej „Człowiek w środowisku” przygotowanym przez UP. Konkurs miał charakter dwuetapowy: szkolny i wojewódzki. Etap wojewódzki poprzedzony został warsztatami realizowanymi na uczelni.

Wiosna tradycyjnie obfituje w różne akcje ekologiczne. Podczas dwóch kwietniowych dni młodzież aktywnie pracowała w corocznej akcji „Posadź swoje drzewo” zorganizowanej przez Nadleśnictwo Lubartów na terenie lasów kozłowieckich. Dla jednej grupy był to jednocześnie rowerowy rajd po terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Szablonowo w I LO obchodzone są „Dzień Wody” i „Dzień Ziemi” w formie ekologicznego apelu „Dzień Błękitnej Planety”, któremu towarzyszą quizy, konkursy plastyczne, prezentacje o tematyce ekologicznej. Indywidualnie każdy mógł również posprzątać okolice swojego miejsca zamieszkania, lasy, pola, rowy przydrożne, przystanki. W marcu uczniowie mieli okazję uczestniczenia w konferencji zorganizowanej przez lubartowskie Starostwo pt. Doradztwo klimatyczne – działania powiatu lubartowskiego na rzecz neutralności klimatycznej. Rozpoczęła się także kooperacja ze Związkiem Komunalnym Gmin Ziemi Lubartowskiej w formie warsztatów ekologicznych. Cyklicznie aż do maja uczniowie uczestniczyli w zajęciach projektowych. Efektem ich pomysłów było przeprowadzenie warsztatów poprzez zabawę na temat ochrony środowiska dla przedszkolaków w Lubartowie i Lisowie oraz dla młodszych dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubartowie. Dopełnieniem inicjatyw ekologicznych i nagrodą dla najbardziej aktywnych osób były warsztaty i zwiedzanie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej.

Koniec roku szkolnego tradycyjnie wiązał się ze zwiedzaniem zakładu ściśle powiązanego ze środowiskiem, był to zakład PGK Ujęcie wody w Lubartowie. Młodzież z klasy z rozszerzoną geografią została zapoznana z funkcjonowaniem, wydajnością studni i obszarem zasilania przedsiębiorstwa. Uczniowie zobaczyli laboratorium badania wody i ścieków oraz różne urządzenia działające w ujęciu.

Absolwencie szkoły podstawowej, jeżeli zależy Ci na ochronie środowiska i losach Ziemi, to w naszej szkole możesz działać w tym kierunku i realizować wszystkie te cele zwłaszcza w klasie z rozszerzoną geografią. W nowym roku szkolnym możesz uczestniczyć w podobnych akcjach organizowanych w I LO jako uczeń Zespołu Szkół nr w Lubartowie. Mamy już kolejne ekologiczne pomysły.

Warto pamiętać, iż naszą planetę mamy tylko jedną. Musimy o nią dbać i ją szanować. Sami możemy jej pomóc poprzez np. segregację śmieci, oszczędzanie wody, energii, ochronę atmosfery, wody, gleby, czy używanie wielorazowych torebek na zakupy. Dla nas to nie jest dużo, a naszej planecie może bardzo pomóc.

Pamiętaj NIE MA DRUGIEJ ZIEMI !!!

ZS2

Idź do oryginalnego materiału