Duże pieniądze na rozwój technologii kwantowej w Polsce

2 miesięcy temu

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otrzymało dotację w wysokości 10 mln zł na „Rozwój kompetencji cyfrowych w zakresie inżynierii kwantowej w latach 2024-2025”. Dziś, 30 października, miało miejsce uroczyste podpisanie listu intencyjnego.

Podczas uroczystego podpisania listu intencyjnego swoje podpisy złożyli obecni w PCSS wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski oraz p.o. pełnomocnika dyrektora ICHB PAN ds. PCSS mgr. inż. Robert Pękal.

– To istotny dzień. Polski rząd stawia na rozwój technologii przełomowych. Rynek dynamicznie się rozwija, sztuczna inteligencja wkrada się w życie każdego człowieka. Tu, w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym mam przyjemność ogłosić pierwszy program w Polsce dotyczący rozwoju kompetencji w zakresie inżynierii kwantowej – powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Stawiają na specjalistów

Jak dodał wicepremier, stworzenie w 2025 r. komputera kwantowego będzie przełomowym wydarzeniem w Polsce. Aby jednak mógł on być adekwatnie zaprogramowany potrzeba specjalistów, którzy będą nie tylko pracować, ale i kształcić kolejne pokolenia.

– Na kształcenie specjalistek i specjalistów zostanie przekazane 10 mln zł. Co ważne, chcemy, by w 2035 r. udział kobiet w rozwoju kompetencji inżynierii kwantowej wynosił 35% oraz by już teraz czuły wsparcie Ministerstwa Cyfryzacji – zaznaczył Gawkowski.

Dotacja pozwoli na realizację pięciu kluczowych zadań, które mają zwiększyć kompetencje polskich naukowców i specjalistów w dziedzinie technologii kwantowych. Są to:

  1. Wsparcie w wykorzystaniu mocy obliczeniowych komputera kwantowego na platformie IBM Quantum, co umożliwi korzystanie z komputera kwantowego zanim powstanie pierwsze takie urządzenie w Polsce.
  2. Opracowanie wytycznych do programów studiów dotyczących programowania komputerów kwantowych.
  3. Pilotaż pięciu szkoleń dla naukowców i partnerów z zakresu obliczeń kwantowych.
  4. Cykl ośmiu warsztatów i hackathonów w PSNC FutureLabs, skoncentrowanych na zastosowaniach kwantowych.
  5. Tworzenie e-usług wspierających rozwój bazy danych i użytkowników technologii kwantowych.

– Musimy przygotować polskich przedsiębiorców na wykorzystanie kompetencji w zakresie technologii kwantowych dzięki absolwentom polskich uczelni, jednocześnie dając im możliwość inkubacji produktów ukierunkowanych na szerszy rynek, budując kulturę kreowania liderów technologii przełomowych dla gospodarki. To pomoże zapewnić na poziomie krajowym przenikanie się technologii kwantowych z innymi przełomowymi rozwiązaniami, takimi jak sztuczna inteligencja czy przetwarzanie chmurowe i pozwoli przyspieszać potencjalne zastosowania także w zakresie bezpieczeństwa Polski – wyjaśnił Robert Pękal, p.o. Pełnomocnika Dyrektora ICHB PAN ds. PCSS.

Minister cyfryzacji dodał, iż sztuczna inteligencja i komputery kwantowe zrewolucjonizują współczesne technologie i uproszczą życie. Pozwolą np. szybciej i trafniej stawiać diagnozy lekarskie, co ma stać się przełomem w ochronie zdrowia i mieć wpływ na życie każdego człowieka.

Otwarcie komputera kwantowego w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym zaplanowane jest na 2025 r.

fot. wPoznaniu.pl
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału