Czy dojdzie do porozumienia? Trump i von der Leyen będą negocjować

3 godzin temu
Zdjęcie: Donald Trump i Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER/POOL/JESSICA LEE


Istnieje duża szansa na osiągnięcie porozumienia handlowego między USA a Unią Europejską – powiedział amerykański prezydent Donald Trump podczas spotkania z mediami w Turnberry, w zachodniej Szkocji, przed rozpoczęciem negocjacji z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Trump stwierdził, iż istnieją trzy lub cztery punkty sporne. Dodał, iż głównym punktem spornym jest „sprawiedliwość”, wymieniając bariery dla eksportu samochodów i produktów rolnych z USA.

Powiedział, iż w potencjalnym porozumieniu z UE nie ma mowy o zejściu poniżej stawki celnej 15 proc. Jak dodał, jeżeli uda się porozumieć, „minie co najmniej kilka lat, zanim będziemy musieli o tym ponownie dyskutować”.

Trump ujawnił, iż umowa handlowa pomiędzy UE a USA, o której zawarciu rozmawia z szefową KE w niedzielę w Szkocji, nie będzie dotyczyć farmaceutyków. Według niego z porozumienia nie zostaną wyłączone także stal i aluminium, objęte stawką 50 proc.

Pytany, czy po zawarciu porozumienia USA nie będą nakładać nowych ceł na UE, Trump podkreślił, iż jeżeli dojdzie do zawarcia umowy, będzie ona ostateczna.

Tak, minie, jak sądzę, co najmniej kilka lat, zanim będziemy musieli o tym ponownie dyskutować. Nie, to byłby koniec

– podkreślił prezydent USA.

Von der Leyen: chodzi o przywrócenie równowagi

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed rozpoczęciem finałowych negocjacji nad umową handlową z prezydentem USA Donaldem Trumpem powiedziała, iż chodzi w nich o „przywrócenie równowagi”. Podobnie jak Trump, oceniła szanse na jej zawarcie „50 do 50”.

Myślę, iż prezydent ma rację. Mamy 50 do 50 procent szans na zawarcie umowy – powiedziała przed rozmową von der Leyen. – I rzeczywiście, chodzi o przywrócenie równowagi. Można to nazwać sprawiedliwością. Można to nazwać przywróceniem równowagi

– dodała.

My mamy nadwyżkę, a Stany Zjednoczone mają deficyt i musimy go przywrócić

– podkreśliła szefowa KE.

Dodała, iż USA i UE stanowią dwie największe gospodarki świata. – jeżeli spojrzeć na wolumen handlu, to jest to największy wolumen handlu na świecie, z 1,7 biliona dolarów między nami – zaznaczyła von der Leyen.

Idź do oryginalnego materiału