Ich przedstawiciele podpisali w tej sprawie list intencyjny. Celem Miejskiego Klastra Energetycznego jest lepsze wykorzystywanie ciepła i energii elektrycznej produkowanej przez jednostki opolskiego samorządu.
– Porozumienie jest konieczne do tego, żeby wspólnie móc zarządzać wytwarzanymi zasobami energetycznymi – tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. – Porozumiewamy się po to, aby cena prądu czy ciepła dla mieszkańców i dla firm działających na terenie miasta była jak najniższa. Miasto już teraz może produkować energię cieplną i elektryczną w zasadzie na swoje własne potrzeby. Docelowo Zakład Komunalny podzieli się ciepłem i prądem np. z Wodociągami.
– Szukamy oszczędności. Być może struktury klastrowe pozwolą nam na, to żeby ograniczyć koszt funkcjonowania samego miasta związane z np. finansowaniem oświetlenia ulicznego czy zapotrzebowania na prąd w spółce MZK – dodaje Małgorzata Stelnicka, zastępca prezydenta Opola.
– Zakład Komunalny już produkuje energię elektryczną z odpadów, na tyle dużo, iż nie jesteśmy w stanie jej skonsumować. Mamy nadwyżki, a nie możemy nimi oświetlić np. cmentarzy, którymi zarządzamy albo CKW czy Centrum Przesiadkowego – wskazuje Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego.
– Klaster Energetyczny to również wykorzystanie zasobów odnawialnych w zakresie energii zielonej. Mamy szereg pomysłów związanych z budową farm fotowoltaicznych i wykorzystaniem tego typu energii do zaspokojenia potrzeb członków klastrów – wyjaśnia Mirosław Romanowicz z zarządu Energetyki Cieplnej Opolszczyzny.
W skład klastra oprócz Energetyki Cieplnej Opolszczyzny i Zakładu Komunalnego wejdzie też Miejski Zakład Komunikacyjny oraz spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu, a także Opolski Park Naukowo-Przemysłowy.
Arkadiusz Wiśniewski, Małgorzata Stelnicka, Katarzyna Oborska-Marciniak, Mirosław Romanowicz:
Więcej na ten temat:
autor: Fabian Miszkiel