Co powstanie w miejscu dawnego marketu budowlanego?

1 rok temu
Zdjęcie: Co powstanie w miejscu dawnego marketu budowlanego?


Czy obszar o powierzchni ponad 3 ha w rejonie ul. Zagnańskiej i Witosa w Kielcach zostanie zagospodarowany? Kielecki ratusz ogłosił po raz trzeci konsultacje społeczne w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu.

Mimo, iż dokument został przyjęty przez radę miasta we wrześniu 2022 roku, wojewoda świętokrzyski zdecydował o jego unieważnieniu, ponieważ okazało się, iż jest niezgodny z obowiązującym studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. W nowej wersji planu miejscy urzędnicy ograniczyli zakres zabudowy mieszkaniowej.

Teren po dawnym supermarkecie budowlanym jest podzielony na dwie części: północną usługową, na której obszarze dopuszczona zostanie zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna oraz południową. Tu mają powstać wielkopowierzchniowe obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m/kw. z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Najważniejsza zmianą zawartą w obecnej wersji planu poddanej pod konsultacje społeczne jest odsunięcie strefy dopuszczalnej zabudowy mieszkaniowej o 55 m od południowej granicy nieruchomości. Poprzednio były to 4 m od granicy terenu objętego planem.

Zdaniem Zdzisława Łakomca, przewodniczącego komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami i radnego z klubu Prawa i Sprawiedliwości ten obszar miasta powinien zachować swoją funkcję przemysłowo-usługową.

– Wprowadzenie tam powierzchni mieszkalnej w zbyt dużym stopniu nie jest atrakcyjne choćby dla przyszłych mieszkańców tego terenu. Pamiętajmy, iż nieruchomości leży przy arterii komunikacyjnej Kielc. Obszar ten bez wątpienia ma charakter przemysłowy i nie powinniśmy zbyt drastycznie zmieniać funkcji. Z pewnością będziemy jeszcze analizować obecną wersję planu oraz to jakie skutki będzie niosło przyjęcie tego dokumentu – ocenia.

Zgodnie z zapisami dokumentu na terenie objętym planem zagospodarowania przestrzennego będą mogły powstawać budynki o wysokości od 28 do choćby 70 m wysokości. Z kolei w zakresie miejsc postojowych w granicach inwestycji na każdy lokal mieszkalny ma przypadać minimum 1,2 miejsca parkingowego, na każde 40 m/kw. powierzchni użytkowej wielkopowierzchniowego obiektu handlowego minimum 1 miejsce postojowe oraz minimum 1 miejsce parkingowe na każde 50 m/kw. powierzchni użytkowej usług innych niż wielkopowierzchniowy obiekt handlowy.

Przypomnijmy, iż pierwotnie teren miał być przeznaczony pod zabudowę biurowo-usługową, jednak inwestor, czyli grupa MAC Edukacja wystąpił z wnioskiem o wprowadzenie w tym miejscu funkcji mieszkaniowej. W toku rozmów kielecki ratusz wyraził zgodę na tego typu rozwiązanie z zastrzeżeniem, iż usługi będą stanowić 51 proc. całej inwestycji, a 49 proc. zostanie przeznaczone na mieszkania.

Mimo zgody rady miasta dokument został jednak uchylony przez wojewodę świętokrzyskiego. W uzasadnieniu argumentowano, iż przyjęta uchwała jest niezgodna z zapisami studium uwarunkowania przestrzennego dla tego terenu. Wątpliwości wzbudziło dopuszczenie zbyt dużej funkcji mieszkaniowej na obszarze, na którym przewidziano funkcjonowanie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m/kw.

Obecne konsultacje społeczne potrwają do 15 stycznia 2024 roku.


Idź do oryginalnego materiału