Certyfikacja biometanu – kiedy i jak to zrobić?

8 godzin temu

Na jakim etapie budowy biometanowni można przystąpić do procesu certyfikacji? I jak się do tego przygotować? Na te pytania odpowiada dr inż. Delfina Rogowska, Kierownik Biura Systemów Certyfikacji Biomasy w Instytucie Nafty i Gazu.

Certyfikacja biometanu poświadcza, iż odnawialny gaz został wytworzony w sposób zrównoważony. Tym samym spełnia on warunki pozwalające na raportowanie go w ramach ESG. w tej chwili KZR INiG to jedyny polski system certyfikacji biometanu, który został zatwierdzony przez Komisję Europejską. W całej Europie funkcjonuje 15 takich systemów.

Jak to zrobić?

Aby przystąpić do certyfikacji, nie jest konieczne jej pełne uruchomienie.

– Odpowiedź na pytanie o moment przystąpienia do certyfikacji podzieliłabym na dwa etapy. Do samego audytu, w wyniku którego uzyskuje się certyfikat, można przystąpić w momencie gdy instalacja jest już po rozruchach, ale jeszcze nie uruchomiła produkcji. Chodzi o to, byśmy mieli wszelkie dane potwierdzające prawidłowość jej funkcjonowania jeszcze zanim dojdzie do faktycznego uruchomienia – wyjaśnia dr Delfina Rogowska.

W ten sposób wytwórca biometanu już od pierwszego dnia uruchomienia instalacji może produkować gaz spełniający kryteria zrównoważonego rozwoju. Ważne jednak, by już od samego początku mieć na uwadze wymogi kryteriów zrównoważonego rozwoju.

10. Kongres Biogazu już w grudniu!

– Przygotowanie rozpoczyna się na etapie koncepcji. Obejmuje ono adekwatny dobór surowców i ich dostawców, a także weryfikację oczekiwań odbiorców. Należy w taki sposób przemyśleć bazę surowcową, aby można było z niej produkować biometan spełniający kryteria zrównoważonego rozwoju, w szczególności te dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych – wyjaśnia ekspertka KZR INiG. – Właśnie na etapie koncepcji należy też przeprowadzić weryfikację wymagań odbiorcy. Trzeba poznać odpowiedź na pytanie czy będzie on wymagał redukcji emisyjności na poziomie wynikającym z ustawy, czy jednak dużo wyższej – dodaje.

Ustalenie tych aspektów z wyprzedzeniem daje większą gwarancję na pomyślne przejście audytu, a tym samym produkcję odnawialnego gazu o dużej atrakcyjności rynkowej.

Jak wskazuje ekspertka – znając emisyjność substratów i oczekiwania odbiorcy – a także po doborze technologii – można ocenić poziom emisyjności. Oblicza się go w oparciu o metodykę zawartą w dokumentach systemu KZR INiG.

– Podsumowując: sam audyt można przeprowadzić po testach, ale przed produkcją. Natomiast przygotowanie należy rozpocząć dużo wcześniej. Tym bardziej, iż w umowach z dostawcami musi zostać zawarte bardzo wiele elementów, które będą rzutowały na możliwość produkcji biometanu w ramach kryteriów zrównoważonego rozwoju – stwierdza dr Delfina Rogowska.

Idź do oryginalnego materiału