- Monopale mają do 100 m długości, masę do 1700 ton i średnicę przekraczającą 9 m
- Moc udźwigu pływającego dźwigu instalacyjnego wynosi do 4500 ton
- Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power popłynie w 2026 r.
Baltic Power. Wielki dźwig operuje na powierzchni 130 km2
Plac budowy obejmuje 130 km2, co odpowiada mniej więcej powierzchni Gdyni. Monopale mają do 100 m długości, masę do 1700 ton i średnicę przekraczającą 9 m (więcej niż tunele metra w Warszawie). W dno do głębokości około 40 m wbija je pływający dźwig instalacyjny. Na potrzeby budowy statek zmodernizowano – zwiększono moc udźwigu do 4500 ton oraz wysokość do 125 m. Dzięki temu może wykonywać palowanie dla turbin o mocy 15 MW (największych w Europie).
Baltic Power. Kilkanaście statków na morzu
W operacji uczestniczy kilkanaście jednostek – wspierających, holowników, statków do transportu personelu i sprzętu, a także monitoringu środowiskowego oraz dozorowych. Prace i ruch morski w otoczeniu budowanej morskiej farmy wiatrowej nadzoruje całodobowo Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power. Decydujący wpływ na roboty i tempo realizacji mają warunki pogodowe.
Baltic Power. Koniec prac w 2026 r.
W kolejnym etapie będą instalowane elementy przejściowe łączące fundamenty z turbinami, same turbiny, dwie stacje elektroenergetyczne, kable podmorskie łączące wiatraki i stacje oraz kable przesyłające energię na ląd. Zakończenie prac zaplanowano na 2026 r. Wtedy też morska farma wiatrowa ma zostać uruchomiona.
Baltic Power. Budowa na lądzie
Trwa też budowa infrastruktury lądowej elektrowni. W Osiekach Lęborskich w gminie Choczewo powstaje lądowa stacja elektroenergetyczna, która wprowadzi prąd do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Zaawansowanie robót osiągnęło 60%. Zakończenie prac ma nastąpić na przełomie lat 2025/2026. W Lubiatowie zakończono drugi z czterech przewiertów HDD (horyzontalne wiercenia kierunkowe). Zainstalowane w nich kable podziemne połączą przewody podmorskie z lądowymi. Kończy się budowa bazy serwisowej Baltic Power w Łebie, będzie ona obsługiwać obiekt w ciągu 30 lat jego eksploatacji.
Farma Baltic Power osiągnie moc 1140 MW
Moc zainstalowana morskiej farmy wiatrowej wyniesie 1140 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej osiągnie 4000 GWh (3% krajowego zapotrzebowania), co odpowiada konsumpcji 1,5 mln polskich gospodarstw domowych. Do atmosfery nie trafi 2,8 mln ton CO2, które wyemitowałyby źródła konwencjonalne.
Ostateczną decyzję o budowie Baltic Power podjęto w 2023 r., inwestycja jest finansowana przez 25 międzynarodowych instytucji w modelu project finance.
Przeczytaj także: PGE chce przejąć projekt elektrowni jądrowej od ZE PAK