Apel Radosława Sikorskiego. „Proszę natychmiast opuścić Iran”

3 miesięcy temu

Zaostrzenie konfliktu na Bliskim Wschodzie

Rok po ataku Hamasu na Izrael, który miał miejsce 7 października 2023 roku i w którym zginęło około 1200 osób, zaś 250 zostało porwanych, sytuacja w regionie pozostaje napięta. W wyniku trwającej wojny, według szacunków resortu zdrowia, na terytorium Palestyny zginęło ponad 41 tys. osób.

Po długotrwałej kampanii wojennej w Strefie Gazy, walki przeniosły się na Liban, skąd Hezbollah, wspierany przez Iran, prowadził ostrzały w kierunku Izraela, zmuszając mieszkańców obszarów przygranicznych do ucieczki. Izrael odpowiedział intensywnymi atakami na pozycje Hezbollahu, co skutkowało ponad 1000 ofiarami i przesiedleniem około miliona ludzi w stronę północną.

Atak Izraela na Hezbollah oraz likwidacja jego lidera, Hasana Nasrallaha, doprowadziły do niewidzianego dotąd ataku powietrznego Iranu na Izrael, co zwiększa ryzyko rozszerzenia konfliktu zbrojnego w regionie Bliskiego Wschodu.

Komunikat szefa MSZ

Jeśli ktoś jeszcze nie posłuchał ostrzeżeń konsularnych MSZ apeluję: proszę natychmiast opuścić Iran – zakomunikował szef MSZ w swoich mediach społecznościowych.

Źródło: X

Sikorski zamieścił link do serwisu MSZ „Polak za granicą”, który zawiera informacje na temat warunków podróży do Iranu. MSZ przypomina o obowiązującym najwyższym poziomie ostrzeżenia, odradzając wszelkie podróże do tego kraju oraz zalecając polskim obywatelom przebywającym w Iranie natychmiastowe opuszczenie jego terytorium.

Na stronie MSZ zamieszczono informacje dla Polaków przebywających w Iranie, które zalecają im bezwzględne zarejestrowanie się w systemie Odyseusz oraz bieżące śledzenie wiadomości na stronach internetowych MSZ i polskich placówek zagranicznych, a także na profilu „Polak za granicą” w serwisie X.

Podkreślono, iż sytuacja bezpieczeństwa w Iranie jest dynamiczna, dlatego przed podróżą należy:

  • przygotować i mieć przy sobie dokumenty osobiste oraz członków rodziny,
  • zapewnić gotówkę,
  • zgromadzić prowiant, w tym wodę i jedzenie, z uwagi na ewentualne opóźnienia,
  • naładować telefon oraz power banki,
  • zapisać najważniejsze kontakty, w tym numery alarmowe i dane kontaktowe placówki, zarówno w telefonie, jak i na kartce,
  • w przypadku podróżowania własnym samochodem, zatankować go do pełna oraz uzupełniać zapasy paliwa w miarę możliwości.
Idź do oryginalnego materiału