Apel o budowę dodatkowych torów kolejowych między Będzinem a Dąbrową Górniczą nabiera znaczenia

dabrowski24.pl 2 miesięcy temu


W obliczu rosnącej potrzeby poprawy komunikacji kolejowej między Będzinem a Dąbrową Górniczą, Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Sejmik Województwa Śląskiego zwróciły się do ministra infrastruktury z istotnym apelem o budowę dodatkowych torów na tej trasie. Inwestycja ta ma najważniejsze znaczenie dla mieszkańców regionu, którzy pragną sprawniejszej i bardziej efektywnej komunikacji.
  • Budowa dodatkowych torów - klucz do lepszej mobilności
  • Wąskie gardło kolejowe w regionie
  • Inwestycje w infrastrukturę a rozwój regionu

Budowa dodatkowych torów - klucz do lepszej mobilności

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój infrastruktury kolejowej w regionie, co znajduje odzwierciedlenie w prowadzonych przez PKP PLK inwestycjach. w tej chwili trwa budowa dodatkowych torów między Będzinem a Katowicami, co ma na celu oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego. Dzięki tej modernizacji mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mają szansę na częstsze kursy pociągów. Jednakże, aby w pełni wykorzystać potencjał tych zmian, konieczne jest również zadbanie o odcinek między Dąbrową Górniczą a Będzinem.

Wąskie gardło kolejowe w regionie

Bez dobudowy dodatkowych torów w rejonie Dąbrowy Górniczej, istnieje ryzyko powstania kolejowego „wąskiego gardła”, które zablokuje rozwój transportu kolejowego. Apele kierowane do ministra podkreślają, iż choćby po zakończeniu przebudowy katowickiego węzła kolejowego, wciąż będą występować ograniczenia, które uniemożliwią zwiększenie liczby pociągów na trasie z Katowic do Dąbrowy Górniczej. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na transport kolejowy, taka sytuacja jest nie do zaakceptowania.

Inwestycje w infrastrukturę a rozwój regionu

Warto zaznaczyć, iż budowa dodatkowych torów nie tylko przyczyniłaby się do zwiększenia liczby kursów pociągów, ale również umożliwiłaby lepsze wykorzystanie nowoczesnego dworca w Dąbrowie Górniczej oraz towarzyszącej mu infrastruktury. Mieszkańcy mogą liczyć na poprawę jakości życia, dzięki sprawniejszym połączeniom kolejowym, co z kolei może wpłynąć na rozwój lokalnej gospodarki. Wspierając działania prezydenta Dąbrowy Górniczej, który od lat apeluje o przyspieszenie budowy torów, Zgromadzenie GZM oraz radni Sejmiku Województwa Śląskiego wskazują, jak istotnym elementem jest ta inwestycja dla całego regionu.

W kontekście powyższych działań, mieszkańcy i lokalne władze mają nadzieję, iż minister infrastruktury podejmie odpowiednie kroki, aby przyspieszyć realizację tego projektu. Budowa dwóch dodatkowych torów między Będzinem a Dąbrową Górniczą-Ząbkowicami to najważniejszy krok w kierunku lepszej mobilności mieszkańców oraz efektywnego rozwoju regionalnego transportu kolejowego.


Źródło: UM Dąbrowa Górnicza
Idź do oryginalnego materiału