Alarm przeciwpowodziowy w Opolu. Poziom Odry może gwałtownie wzrosnąć

4 dni temu

Od soboty mieszkańcy miasta z niepokojem patrzą na poziom Odry w Opolu. Również niepokoi Kanał Ulgi, rozlał się na międzywale.

Poziom Odry w Opolu – jakie są prognozy [AKTUALIZACJA]

Po przedpołudniowym posiedzeniu miejskiego sztabu kryzysowego w Opolu sytuacja na Odrze jest uważnie monitorowana. Władze przekonują, iż na razie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla miasta. Według danych z Wód Polskich, poziom rzeki przekroczył wtedy 5 metrów i wynosił 5,5 m. Prognozy wskazywały, iż w ciągu najbliższej doby poziom może wzrosnąć do 6, a choćby 7 metrów. To jednak wciąż o metr mniej niż w kryzysowym roku 2010.

Ok. godz. 17.16 negatywne prognozy potwierdził rzecznik prezydenta miasta informując, iż sytuacja hydrologiczna jest bardzo dynamiczna przez stan rzek Osobłogi oraz Psiny. A także zrzuty wody ze zbiornika Racibórz.

– W związku z tym, iż woda w ciągu następnych godzin może osiągnąć poziom 7 metrów, rozpoczęliśmy kolejne działania – informuje Adam Leszczyński.

Oznacza to, iż uruchomiono polder Żelazna. – Rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców 10 domów w polderze Żelazna – podaje rzecznik.

Gdy ewakuacja się zakończy rozpocznie się montaż szandorów na obwodnicy północnej oraz ulicy Jagiełły,

– W związku z alertem RCB ostrzegającym przed nocnymi ulewami podjęliśmy decyzję o ewakuacji mieszkańców ulicy Spokojnej. Podobnie, jak mieszkańcy polderu Żelazna będą mieli oni zapewnione miejsce m.in. w ośrodku Szansa – przekazuje rzecznik.

Obecnie w ciągu ulicy Augustyna i Podbornej strażacy rozpoczynają układanie worków z piaskiem, które uchronią mieszkańców oraz ich posesje przed możliwymi podtopieniami.

Rzecznik podał, iż wszystkie żłobki, szkoły i przedszkola działają w normalnym trybie, tak samo jak Urząd Miasta oraz miejskie jednostki.

Tak wyglądał Kanał Ulgi w niedzielę około 14.00

Ostrzeżenia i zalecenia dla mieszkańców

Mieszkańcy powinni pamiętać, aby nie wchodzić do parku Nadodrzańskiego na bulwary nad Odrą. Te będą zamknięte z powodu zagrożenia powodziowego. Zamknięto także opolskie zoo, ale nie ma decyzji o ewakuacji zwierząt. Ważne, aby nie zakłócać przepływów wodnych i nie manipulować przy zaporach montowanych przez służby. Niestety, w ostatnich godzinach miały miejsce incydenty demontażu szandorów przez nieodpowiedzialne osoby, co stwarza poważne zagrożenie.

Wskaźnik na Kanale Ulgi w Opolu

Prognozy dla województwa opolskiego

Opolszczyzna, podobnie jak wiele innych regionów Polski, przygotowuje się na kolejne opady związane z niżem genueńskim, który może znacząco wpłynąć na poziomy wód w najbliższych dniach. Prognozy meteorologiczne ostrzegają przed możliwymi lokalnymi podtopieniami. Władze wprowadziły dodatkowe działania prewencyjne, a także przekazały worki z piaskiem do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w całym regionie

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału