2025 pod znakiem wyborów. Rusza kampania prezydencka

2 dni temu

W środę, 8 stycznia 2025 roku oficjalnie rozpocznie się kampania przed wyborami prezydenckimi – zapowiedział podczas spotkania z mieszkańcami w Rypinie marszałek sejmu. Szymon Hołownia jest jednym z kandydatów ubiegających się o prezydenturę.

Rozpoczynający się właśnie 2025 rok upłynie także politycznie pod znakiem wyborów – tym razem prezydenckich. Marszałek sejmu zapowiedział, iż datę pierwszej tury ogłosi we wtorek, 7 stycznia, a dzień później rozpocznie się oficjalnie kampania prezydencka.

Wybory prezydenckie 2025. Partie wystawiają kandydatów

Znamy już pierwszych kandydatów, którzy ubiegać się będą o prezydenturę (obecny prezydent Andrzej Duda kończy właśnie drugą kadencję i nie może wystartować). Jako ostatnia kandydata zaprezentowała tuż przed świętami Bożego Narodzenia Lewica, gdzie dość długo wybierano między wicemarszałek senatu Magdaleną Biejat a m.in. prezydentem Włocławka Krzysztofem Kukuckim. Ostatecznie kandydatką formacji została Biejat, która za sobą ma już start w wyborach na prezydenta Warszawy. Poza tym, wystartują także m.in. Rafał Trzaskowski, Sławomir Mentzen czy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki (sylwetki kandydatów prezentujemy w poszczególnych slajdach).

Wybory prezydenckie 2025. Kalendarz wyborczy

Wybory muszą odbyć się w dniu wolnym od pracy w okresie od 28 kwietnia do 23 maja 2025 r., stąd też przeprowadzenie pierwszej tury wyborów możliwe będzie w trzech terminach, tj. 4, 11 i 18 maja (oficjalną datę poznamy 7.01). Jak przypomina m.in. Polska Agencja Prasowa czy serwis Wszystko co Najważniejsze, druga kadencja prezydenta Andrzeja Dudy zakończy się 6 sierpnia 2025 r.

Państwowa Komisja Wyborcza na dwadzieścia dni przed pierwszą turą wyborów musi wydać oficjalne obwieszczenie z listą zarejestrowanych kandydatów (ci muszą wcześniej zebrać minimum 100 tysięcy podpisów od obywateli pod kandydaturą, a te muszą zostać dostarczone do PKW, która musi jeszcze dokonać pozytywnej weryfikacji).

Idź do oryginalnego materiału