Przygotowując przegląd najważniejszych wydarzeń 2024 roku w powiecie oleskim, sami byliśmy zdziwieni, jak wiele się działo! Ten rok był niezwykle dynamiczny. Trzęsienie ziemi odczuliśmy w lokalnej polityce. Do zmian na najważniejszych stanowiskach doszło w aż pięciu z siedmiu gmin w powiecie! Od tego roku mamy nowych burmistrzów i wójtów, a także nowego starostę, a adekwatnie panią starostę, bowiem po raz pierwszy w historii powiatu oleskiego stanowisko to objęła kobieta.
W kilku miesiącach mieliśmy sporą zagwozdkę, które wydarzenie wybrać, ponieważ działo się naprawdę sporo i trzeba przyznać, iż to podsumowanie jest mocno subiektywne. Chcieliśmy podkreślić wydarzenia nie tylko polityczne, ale także te ważne dla kultury.
A więc ruszamy, w telegraficznym skrócie, przez 2024 rok!
Styczeń
W porównaniu do kolejnych miesięcy, styczeń jawi się jako miesiąc sielankowy, może choćby senny. Na początku roku odbywa się gala Róż Powiatu, czyli najważniejsze wydarzenie, wyróżniające osoby, które w szczególny sposób wyróżniły się w dziedzinie sportu, twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz wolontariatu. Na tę galę przybywa sporo ważnych osobistości z każdej gminy.
Wiatr zmian nie był jeszcze odczuwalny. Najczęściej przy jednym stole zasiadają burmistrzowie i wójtowie. prawdopodobnie nikt wtedy nie przypuszczał, iż większość osób przy tym stole nie spotka się za rok na gali w podobnej roli. Do tego jednak jeszcze przejdziemy…
Oto laureaci i wyróżnieni – Róże Powiatu, January i Januarki 2023
Luty
Od początku roku w powiecie oleskim, ale także oczywiście w całej Polsce, trwały protesty rolników. Były one kontynuowane także w marcu. W lutym jednak nastąpiło spore ich nasilenie.
W powiecie oleskim centrum protestów stworzono w Dobrodzieniu, gdzie powstało choćby małe miasteczko strajkujących. Jak twierdzili organizatorzy, przez tydzień w Dobrodzieniu strajkowało około tysiąca rolników z powiatu oleskiego i okolic. Rolnicy wyjeżdżali także na rozmowy do Opola, gdzie z Dobrodzienia wyruszyły 53 ciągniki!
Po tygodniu protestu w Dobrodzieniu, strajkujący rolnicy ruszyli na rozmowy do Opola
Marzec
Marzec to już przedwyborcza gorączka i kampania wyborcza w pełni. Poznaliśmy kandydatów na burmistrzów, wójtów i radnych. Już przy poznawaniu list kandydatów doszło do sporej niespodzianki. W Gorzowie Śląskim na stanowisko burmistrza zgłosił się tylko jeden kandydat – urzędujący dopiero od niecałych trzech lat Rafał Kotarski. Obejmował on stanowisko w 2021 r. po śmierci burmistrza Artura Tomali, pokonując aż czterech rywali w walce o to stanowisko. O jego zwycięstwie zdecydowało wówczas zaledwie… 6 głosów!
Rafał Kotarski w krótkim czasie wypracował jednak tak silną pozycję, iż w 2024 r. nikt nie odważył się stanąć z nim do walki. Potencjalni konkurenci mieli pewnie rację. Mimo iż kandydat był jeden, głosowanie musiało się odbyć. Urzędujący burmistrz otrzymał 93% głosów popierających!
Trzy lata odmieniły polityczną scenę w Gorzowie Śląskim. Zażarta walka pięciu kandydatów i samotny pojedynek o poparcie
Kwiecień
Uff było naprawdę gorąco! Wybory samorządowe wstrząsnęły powiatem oleskim. Nikt się chyba nie spodziewał tak wielu zmian. To było polityczne trzęsienie ziemi! W pięciu gminach na siedem w powiecie zmieniali się burmistrzowie i wójtowie (w Praszce po II turze). Do sporych zmian doszło także w Radzie Powiatu, ale do tego jeszcze dojdziemy. Zmiany najpierw nastąpiły przy urnach, a później w gabinetach. W urzędach, w ciągu roku doszło do sporych przetasowań, a kadrowa rewolucja gdzieniegdzie działała do samego końca roku.
Po wyborczych zmianach pokusiliśmy się o krótką analizę.
Niekoniecznie o powiecie (41) – Wiatr zmian w powiecie oleskim. Co mogło być przyczyną porażek?
Maj
W maju odbywały się pierwsze sesje nowych władz. Wybory w Radzie Powiatu realizowane są na innych zasadach niż w gminach, dlatego od kwietnia trwały burzliwe rozmowy na temat podziału łupów po wyborach. Trzeba było wybrać zarząd powiatu, przewodniczącego rady i wiceprzewodniczących.
Przede wszystkim jednak nowego starostę. Starostą została Bożena Konarska-Markiewicz, a wicestarostą Roland Fabianek, dotychczasowy starosta. To było niespodzianką. Bożena Konarska-Markiewicz nie udzielała się wcześniej mocno w polityce lokalnej. Jest też pierwszą kobietą na tym stanowisku w powiecie oleskim.
Zresztą, nowa rola była zaskoczeniem choćby dla samej zainteresowanej! Oto fragment rozmowy z naszym portalem:
– Gdybym rok temu o tej porze powiedział, iż za kilka miesięcy zostanie Pani starostą, z jaką reakcją bym się spotkał? Wiele elementów musiało się przecież odpowiednio ułożyć, aby ta historia potoczyła się w ten sposób.
– Nie uwierzyłabym, powiedziałabym, iż to niemożliwe! Byłam tak mocno związana zawodowo i emocjonalnie z moim poprzednim miejscem pracy (stanowisko dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pludrach – przyp. red.), iż nie brałam pod uwagę tak dużej zmiany w moim życiu.
Powiat oleski ma nowego starostę! Wybrano także zarząd powiatu
Czerwiec
Po tak wielkich emocjach, chcieliśmy znaleźć coś relaksującego. I oto w czerwcu nasz przegląd wygrały Dni Praszki. To święto ma to do siebie, iż jest wyjątkowe na tle innych świętujących miast. Dni Praszki połączone są bowiem z biesiadą świętojańską, co sprawia, iż mają swój niepowtarzalny klimat.
– Nieskromnie muszę przyznać, iż mamy bardzo bogaty repertuar trzydniowej imprezy dla mieszkańców. Możemy równać się pod tym względem z wieloma gminami, a choćby powiatami – komentował dla nas Jacek Pac, dyrektor M-GOKiS Praszka.
Praszka “Poznajmy się”! Dni Praszki 2024
Lipiec
Moglibyśmy odpowiedzieć oczywiście Dniami Olesna, ale uważamy, iż historycznie odbyło się ważniejsze wydarzenie. Tuż przed świętem miasta otwarty został kompleks basenów otwartych! To było ogromne wydarzenie, o którym długo dyskutowano na mieście. Czy budowa basenu była zasadna? Czy powinno się go zbudować inaczej? Dlaczego nie ma trampolin?
A potem bramki otwarto, trafiła się upalna druga część lata, a kompleks przeżywał prawdziwe oblężenie! Jak wynikało z wyliczeń burmistrza Olesna – średnio obiekt odwiedzało około dziewięciuset osób dziennie! jeżeli ta liczba w kolejnych latach będzie podobna – budowa kompleksu basenów otwartych okaże się strzałem w dziesiątkę!
“To nowoczesny basen na europejskim poziomie” – kompleks basenów w Oleśnie oficjalnie otwarty
Sierpień
Znów sporo się działo. Z naszej strony, w każdy weekend odwiedzaliśmy lokalne imprezy. Dochodziło także do zmian na ważnych stanowiskach. Poznaliśmy na przykład nowego komendanta policji, a także nową dyrektorkę Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie.
Postawiliśmy jednak na inne wydarzenie, naszym zdaniem – historyczne. 11 sierpnia został wydany ostatni – 829 numer “Oleskiego Telegrafu”. Dwutygodnik, zmarłego miesiąc wcześniej Rocha Antkowiaka, był wydawany przez 51 lat! Ostatni numer “Oleskiego Telegrafu” został wydany przez Mateusza Antkowiaka, czyli syna Rocha Antkowiaka, który przez lata uczestniczył w wydawaniu periodyku.
Postawiona została ostatnia kropka w ważnej historii Olesna.
Historia zamknięta. Ostatni numer “Oleskiego Telegrafu”
Wrzesień
Końcówka lata to seria dożynek w powiecie oleskim. To ważne wydarzenia przyciągające tłumy mieszkańców. Nie inaczej było w Bodzanowicach, gdzie gminne dożynki wróciły po jedenastu latach. Bodzanowice przeżywały oblężenie!
Tłumy w Bodzanowicach! Dożynki gminy Olesno 2024
Październik
Pozostajemy w kulturalnym klimacie. Oto w październiku już od dwudziestu lat zagrał Dobrodzień Classic Festiwal. Tej muzycznej uczty nie powstydziłyby się największe europejskie stolice, a grana jest przecież w Dobrodzieniu!
Ktoś może pomyśleć – klasyka w Dobrodzieniu? To przecież nie musi się dodawać. A jednak!
– Festiwal to muzyka klasyczna, koncerty muzyki operowej, operetkowej, jednak klasyka promowana w taki sposób, żeby była zjadliwa zarówna dla tego widza, który odwiedzi nas po raz pierwszy, ale także tego, który słucha nas już raz po raz dwudziesty! Chodzi też o to, żebym sam nie zanudził się na scenie (śmiech) – mówi Piotr Lempa, dyrektor artystyczny festiwalu, na co dzień związany z Operą w Zurychu (jedną z najważniejszych scen operowych w Europie).
Coś magicznego na scenie, czyli Dobrodzień Classic Festival – 20 lat!
Listopad
Zejdźmy na ziemię, a adekwatnie na… drogi. W listopadzie rozpoczął się remont drogi wojewódzkiej nr 487 w Oleśnie. Niby to remont tylko dwukilometrowego odcinka, ale to droga niezwykle ważna dla pewnie połowy powiatu oleskiego, bo właśnie tą drogą do wielu instytucji w Oleśnie dojeżdża spora część mieszkańców powiatu. Niech o skali przebudowy świadczy także jej koszt – 35 mln zł. To jedna z najdroższych inwestycji na drogach wojewódzkich w tym roku.
W 2025 roku remont tej drogi da się we znaki wielu kierowcom. Spodziewane są bowiem spore utrudnienia.
Rozpoczyna się spora przebudowa w Oleśnie – droga wojewódzka nr 487
Grudzień
Rok kończymy kolejnym smutnym wydarzeniem. 21 grudnia w wieku 96 lat zmarł major Wincenty Soliński, Żołnierz Wyklęty, mieszkający w Oleśnie.
To arcyciekawa historia o człowieku, pokazująca, jak mocno zmieniła się Polska za jego życia. Za te same czyny – najpierw wyrok śmierci, a następnie wiele odznaczeń państwowych i awans na majora Wojska Polskiego. Oleśnianie mogli przebywać obok żywej historii między innym podczas biegów “Tropem Wilczym”, które major startował.
Zmarł major Wincenty Soliński. Żołnierz Wyklęty, mieszkający w Oleśnie
Damian Pietruska