2 maja obchodzimy Dzień Flagi. To święto ma już dwadzieścia lat

8 miesięcy temu

Data tego święta – drugi maja – nie jest przypadkowa. Dzień Flagi upamiętnia żołnierzy polskich, którzy 2 maja 1945 r. zatknęli biało-czerwoną na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.

Flaga nie tylko od święta

Święto przypomina także, iż w czasach PRL właśnie 2 maja kazano zdejmować flagi narodowe. Po to, by nie pozostawały na masztach w nieuznawane przez władze komunistyczne Święto Konstytucji 3 Maja. A także w przypadającą tego samego dnia kościelną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Sejm RP zdecydował 20 lutego 2004 r., iż symbol narodowy, jakim jest flaga, zasługuje na swój dzień w kalendarzu

Nowelizacja sprzed 20 lat zniosła ograniczenia wprowadzone przez władze PRL w czasie wystąpień robotniczych. Ograniczenia te miały na celu niedopuszczenie do protestów przeciw ówczesnej władzy pod barwami narodowymi.

Zmiana ustawy unormowała stan prawny w taki sposób, iż używanie flagi narodowej stało się możliwe nie tylko w czasie świąt państwowych i w określonych przepisami sytuacjach. Można jej używać w każdej sytuacji. Ustawa przypomina o zachowaniu należytej czci i szacunku dla kolorów narodowych.

Zaleca się wszystkim…

Ustawa o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych stanowi (artykuł 4.), iż „barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Są one ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego”.

„Przy umieszczaniu kolorów Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu”.

W tym samym akcie prawnym czytamy, iż „flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Biało-czerwona flaga zawsze podnoszona jest na siedzibach lub budynkach, w których obradują Sejm, Senat, prezydent RP oraz prezes rady ministrów i Rada Ministrów. Podnosi się ją również także przed budynkami, w których obradują rady gmin, miast, powiatów i sejmików województw – w trakcie ich sesji.

Z okazji uroczystości i rocznic oraz świąt państwowych flagi zdobią także budynki wszystkich urzędów państwowych i samorządowych.

W ustawie zaleca się ponadto wszystkim wywieszanie flag, z okazji świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym i lokalnym. Flagi wywieszamy na budynkach mieszkalnych, a także przed siedzibami firm.

Dzień flagi, Dzień Polonii i Polaków

2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Został ustanowiony przez Sejm RP z inicjatywy Senatu w 2002 roku. Ma on przypomnieć, iż poza granicami kraju mieszka około 20 mln Polaków, rozsianych po całym świecie.

Święto ustanowiono, „uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą. Wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach. W celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków. Tak zamieszkałych w Kraju, jak i żyjących poza nim”.

Ustanowienie Dnia Polonii i Polaków za Granicą było realizacją apelu II Zjazdu Polonii. Zjazd ten odbył się w Pułtusku w 2001 roku.

Czytaj też Majówka 2024 pełna atrakcji – wydarzenia w Opolu, Nysie, Prudniku

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału