Po blisko 20 latach starań tutejszych mieszkańców powstała gmina Grabówka, szesnasta w powiecie białostockim. Zwołana przez wojewodę podlaskiego noworoczna konferencja w Grabówce zgromadziła przedstawicieli władz i dziennikarzy, ale także dużą grupę mieszkańców, którzy chcieli zamanifestować euforia z uzyskanej samorządności.
W konferencji w Grabówce obok wojewody Jacka Brzozowskiego udział wzięli prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (także w roli prezesa Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego), poseł Krzysztof Truskolaski, wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe, a także Ewa Bończak-Kucharczyk, która od 1 stycznia pełni obowiązki wójta gminy, a do 31 grudnia 2024 roku działała w roli rządowego pełnomocnika ds. utworzenia gminy. Przybyła także duża grupa mieszkańców, na czele z przedstawicielami Grupy Inicjatywnej Grabówka.
Radosny dzień dla mieszkańców nowej gminy
Katarzyna Todorczuk z Grupy Inicjatywnej Grabówka podkreślała, jak radosnym jest ten dzień dla lokalnej społeczności i dziękowała mieszkańcom, którzy przez lata wspierali Grupę w walce o własny samorząd.
Tadeusz Karpowicz, który od lat zabiegał o powstanie gminy, wręczył wojewodzie Jackowi Brzozowskiemu grawerton z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, w który orzekał, iż rozporządzenie rządu Beaty Szydło o nieutworzeniu gminy Grabówka było niezgodne zarówno z Konstytucją, jak i ustawą o samorządzie gminy.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypomniał o zasługach nieżyjącego już niegdysiejszego wojewody Andrzeja Meyera, z którym Ewa Bończak-Kucharczyk współpracowała przy tworzeniu gminy Grabówka w 2015 roku.
Gmina Grabówka w liczbach
Nowa Gmina Grabówka liczy 64,6 km kw. powierzchni; w jej skład poza Grabówką wejdą miejscowości: Henrykowo, Sobolewo, Sowlany, Zaścianki. Pod względem powierzchni znajdzie się ona wśród najmniejszych gmin wiejskich województwa podlaskiego.
Znacznie ważniejsze wydaje się porównanie podlaskich gmin pod względem liczby ludności. Gmina Grabówka, która liczy przeszło 10 tysięcy mieszkańców, należy do grupy kilku największych gmin wiejskich w województwie.
Pod względem swego budżetu nowa gmina jest w pełni samowystarczalna. Dochody budżetu na 2025 rok zaplanowane zostały na 78,6 mln złotych, zapisane w nim wydatki to nieco ponad 76 mln. jeżeli spojrzymy na budżety gmin wiejskich w naszym regionie, ich dochody mieszczą się średnio w przedziale od 30 do 40 mln. Gmina Grabówka już na starcie zatem dysponować będzie środkami dwukrotnie większymi.
Jak powstawała gmina Grabówka
Starania o utworzenie niezależnej gminy Grabówka mają już przeszło dwudziestoletnią historię – rozpoczęły się niedługo po ostatniej reformie administracyjnej, kiedy to grupa mieszkańców stwierdziła, iż przynależność do gminy Supraśl nie pozwala Grabówce i okolicznym miejscowościom w pełni się rozwijać.
W referendum w roku 2015 za utworzeniem niezależnej gminy opowiedziało się 78 proc. głosujących mieszkańców tej części gminy Supraśl, która miałaby zostać od niej odłączona, by utworzyć nową jednostkę. Gmina Grabówka miała zacząć działać od 1 stycznia 2016 roku, jednak na trzy dni przed startem nowej jednostki ówczesny rząd premier Beaty Szydło rozporządzeniem anulował ten proces. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego działanie to było niezgodne zarówno z Konstytucją, jak i obowiązującą ustawą o samorządzie gminnym.
źródło: PUW w Białymstoku