Od soboty mieszkańcy miasta z niepokojem patrzą na poziom Odry w Opolu. Również niepokoi Kanał Ulgi, rozlał się na międzywale.
Poziom Odry w Opolu – jakie są prognozy [AKTUALIZACJA]
Po przedpołudniowym posiedzeniu miejskiego sztabu kryzysowego w Opolu sytuacja na Odrze jest uważnie monitorowana. Władze przekonują, iż na razie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla miasta. Według danych z Wód Polskich, poziom rzeki przekroczył wtedy 5 metrów i wynosił 5,5 m. Prognozy wskazywały, iż w ciągu najbliższej doby poziom może wzrosnąć do 6, a choćby 7 metrów. To jednak wciąż o metr mniej niż w kryzysowym roku 2010.
Ok. godz. 17.16 negatywne prognozy potwierdził rzecznik prezydenta miasta informując, iż sytuacja hydrologiczna jest bardzo dynamiczna przez stan rzek Osobłogi oraz Psiny. A także zrzuty wody ze zbiornika Racibórz.
– W związku z tym, iż woda w ciągu następnych godzin może osiągnąć poziom 7 metrów, rozpoczęliśmy kolejne działania – informuje Adam Leszczyński.
Oznacza to, iż uruchomiono polder Żelazna. – Rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców 10 domów w polderze Żelazna – podaje rzecznik.
Gdy ewakuacja się zakończy rozpocznie się montaż szandorów na obwodnicy północnej oraz ulicy Jagiełły,
– W związku z alertem RCB ostrzegającym przed nocnymi ulewami podjęliśmy decyzję o ewakuacji mieszkańców ulicy Spokojnej. Podobnie, jak mieszkańcy polderu Żelazna będą mieli oni zapewnione miejsce m.in. w ośrodku Szansa – przekazuje rzecznik.
Obecnie w ciągu ulicy Augustyna i Podbornej strażacy rozpoczynają układanie worków z piaskiem, które uchronią mieszkańców oraz ich posesje przed możliwymi podtopieniami.
Rzecznik podał, iż wszystkie żłobki, szkoły i przedszkola działają w normalnym trybie, tak samo jak Urząd Miasta oraz miejskie jednostki.
Ostrzeżenia i zalecenia dla mieszkańców
Mieszkańcy powinni pamiętać, aby nie wchodzić do parku Nadodrzańskiego na bulwary nad Odrą. Te będą zamknięte z powodu zagrożenia powodziowego. Zamknięto także opolskie zoo, ale nie ma decyzji o ewakuacji zwierząt. Ważne, aby nie zakłócać przepływów wodnych i nie manipulować przy zaporach montowanych przez służby. Niestety, w ostatnich godzinach miały miejsce incydenty demontażu szandorów przez nieodpowiedzialne osoby, co stwarza poważne zagrożenie.
Prognozy dla województwa opolskiego
Opolszczyzna, podobnie jak wiele innych regionów Polski, przygotowuje się na kolejne opady związane z niżem genueńskim, który może znacząco wpłynąć na poziomy wód w najbliższych dniach. Prognozy meteorologiczne ostrzegają przed możliwymi lokalnymi podtopieniami. Władze wprowadziły dodatkowe działania prewencyjne, a także przekazały worki z piaskiem do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w całym regionie
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.