Śląscy Samorządowcy pokazali program. Mają ponad 500 kandydatów

6 miesięcy temu

Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy i pełnomocnik KWW Śląscy Samorządowcy podkreślił, iż kandydaci i wyborcy są z domów, w których mówi się po polsku, mówi po niemiecku lub godo po ślonsku.

– Ale co najważniejsze, to nasze wspólne przekonanie, iż zgodnie z mottem Unii Europejskiej jesteśmy zjednoczeni w różnorodności. Bo taki – zjednoczony w różnorodności – jest Śląsk, jest nasze województwo opolskie. Tacy jesteśmy my: silni, zjednoczeni i dumni z tego, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A jednocześnie otwarci na ludzi mówiących innym językiem czy pochodzących z innych regionów Polski i Europy. Tacy właśnie są Śląscy Samorządowcy – mówił.

W wyborach samorządowych 7 kwietnia KWW Śląscy Samorządowcy – co na konwencji mocno podkreślano – będzie reprezentować ponad 500 kandydatów. W tym 14 kandydatów na wójtów i burmistrzów, 300 – do rad gmin i miast w 30 gminach województwa opolskiego, 148 kandydatów będzie zabiegać o miejsca w 6 radach powiatu w 23 okręgach powiatowych, 38 osób kandyduje do sejmiku w pięciu okręgach.

Najmłodszy kandydat ma 19 lat, najstarszy – lat 75. Liczba kandydatów poniżej 40. roku życia wynosi 127. Na listach KWW Śląscy Samorządowcy znalazło się 270 kobiet i 243 mężczyzn. Blisko połowa z nich, bo 254 osoby, kandyduje po raz pierwszy.

Konwencja KWW Śląscy Samorządowcy. Pięćset plus i osiemset plus

– Po zaledwie trzech miesiącach intensywnej pracy jest nas ponad 500 kandydatek o kandydatów. Na wszystkich szczeblach samorządu w województwie opolskim – kontynuował Łukasz Jastrzembski.

– Można powiedzieć, iż jest nas 500 plus. Ale jak policzymy także kandydatów z komitetów, które oficjalnie popieramy, to jest nas 800 plus – wyliczał.

Pozdrowił przy tym KWW Partnerstwo z powiatu krapkowickiego.

Przewodniczący Śląskich Samorządowców wymienił miasta i gminy, w których wystawią oni kandydatów na wójtów i burmistrzów:

  • Biała,
  • Chrząstowice,
  • Cisek,
  • Izbicko,
  • Jemielnica,
  • Kolonowskie,
  • Leśnica,
  • Murów,
  • Polska Cerekiew,
  • Radłów,
  • Reńska Wieś,
  • Strzelce Opolskie,
  • Ujazd,
  • Zębowice.

– Jesteśmy jedynym w województwie opolskim Komitetem Wyborczym Wyborców, który ma siłę i potencjał, by wystawić kandydatów do gmin, do powiatów i do województwa. A naszą siłą jesteście wy – podkreślił Łukasz Jastrzembski.

Konwencja KWW Śląscy Samorządowcy. Co w programie

KWW Śląscy Samorządowcy tworzą, co przypomniano w preambule do programu wyborczego, członkowie Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, jak i osoby spoza środowiska mniejszości, dla których kwestie zachowania wielokulturowości i wielojęzyczności stanowią dobra ponadczasowe, które powinny być zachowane.

Konwencja KWW Śląscy Samorządowcy

Na scenie podczas konwencji pokazywali się przedstawiciele kandydatów do kolejnych szczebli samorządu. Oni też prezentowali najważniejsze elementy programu.

– Chcemy dalej zwiększać dostępność do usług medycznych. W mijającej kadencji zainwestowaliśmy ponad 130 milionów złotych w szpitale: marszałkowskie, powiatowe, resortowe. Kupiliśmy 17 karetek pogotowia po to, aby gwałtownie docierać z pomocą do tych, którzy jej potrzebują. Teraz czas na zwiększenie dostępności do lekarzy specjalistów i wzmocnienie obszaru rehabilitacji, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – mówiła wicemarszałkini województwa Zuzanna Donath-Kasiura.

Coś autentycznie nowego

Kiedy na scenie pojawili się kandydaci do Sejmiku Województwa Opolskiego. Głos zabrał lider mniejszości niemieckiej w regionie i w Polsce Rafał Bartek.

– Zaczynamy coś autentycznie nowego – podkreślił. – Wielu pytało i do dziś docieka, na ile Śląscy Samorządowcy to nowe otwarcie. Tak, to jest nowe otwarcie regionalne i polityczne dla naszego województwa. Pokazujemy, iż wartości, za którymi stoją Śląscy Samorządowcy – wielokulturowość, wielojęzyczność, kulturowe dziedzictwo regionu nie są dobrem jednostek, ludzi wybranych ludzi, ale są dobrem powszechnym, które trzeba przekazywać kolejnym pokoleniom, są ponadczasowe.

Karolina Puda, kandydatka do sejmiku z okręgu nysko-brzeskiego, zwróciła uwagę m.in. na obecność w programie wyborczym działalności organizacji pozarządowych. Przypomniała, iż zwiększając ich finansowanie, poprawia się poziom życia ludzi. Organizacje te mobilizują ludzi do działania dla wprowadzenia pozytywnych zmian społecznych.

Konwencja KWW Śląscy Samorządowcy

– W występujemy z nowymi pomysłami, z nowymi przemyśleniami dla naszego regionu – podsumował Rafał Bartek. – Cały program dostępny jest na stronie Śląskich Samorządowców. Gorąco do jego lektury zachęcam. Wybrzmiała w nim zarówno gospodarka, turystyka i szczególnie nam bliska edukacja. Chcę podkreślić, iż gwarantem tego, iż wielokulturowość, wielojęzyczność, edukacja, poszanowanie i miłość do regionu będą obecne w polityce na przyszłość, jesteśmy my, Śląscy Samorządowcy.

Konwencja zakończyła się miłą uroczystością. Prowadzący spotkanie Karolina Trela i Konrad Wacławczyk (oboje są także kandydatami) zaprosili na scenę dwóch solenizantów. Obchodzącym urodziny Hubertowi Ibromowi, burmistrzowi Ujazdu oraz staroście oleskiemu Rolandowi Fabiankowi zebrani zaśpiewali gromkie „Sto lat”. Nie zabrakło też podziękowań Łukasza Jastrzembskiego dla wszystkich zaangażowanych w kampanię wyborczą.

Współpraca: Patrycja Leszczyk

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału