Nowy przewodniczący Rady Mediów Narodowych Wojciech Król mówił w Polskim Radiu RDC o tym, iż to rady programowe powinny wybierać redaktorów naczelnych. Odnosząc się do stanu likwidacji rozgłośni Polskiego Radia, powiedział, iż po nowym roku spotka się w tej sprawie z minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanną Wróblewską.
– Będę na ten temat rozmawiał z panią minister. Myślę, iż z początkiem nowego roku taka rozmowa pewnie będzie miała szansę się odbyć. Trwa posiedzenie Sejmu w tym tygodniu i mamy adekwatnie święta. Byłaby wola, żeby wycofać się z likwidacji – powiedział Król.
Przygotowywana jest także nowa ustawa o mediach publicznych. Król tłumaczył w Poranku RDC, iż powinien zmienić się proces wyboru naczelnych, którzy muszą mieć lepszą ochronę.
– Dobrze się stanie dla publicznych mediów, jeżeli rada programowa będzie miała wpływ na to, żeby dokonywać takiego wyboru redaktora naczelnego, który powinien jednak mieć bardzo szeroką ochronę, gwarantowaną niezależność. Są różne pomysły na to – dodał przewodniczący RMN.
Nowy projekt ustawy medialnej w Polsce ma zagwarantować między innymi stabilne finansowanie mediów publicznych. Z rządowych zapewnień wynika, iż prace nad dokumentem są na zaawansowanym etapie. Projekt ma zastąpić ustawę uchwaloną w 2016 roku.
Wojciech Król został wybrany na nowego przewodniczącego rady w zeszłym tygodniu, obejmując stanowisko po Krzysztofie Czabańskim.
Wojciech Król i RMN
Po objęciu nowej funkcji Król zapowiedział „przywrócenie ładu i porządku oraz kontynuację rozpoczętych zmian”.
– Docelowo czeka nas likwidacją RMN, ale zaczniemy od ważnych decyzji, jakimi będzie uchylenie niektórych decyzji podjętych przez poprzedni skład RMN – wyjaśnił.
Wojciech Król (ur. 22 kwietnia 1985 r.) studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Magisterium uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia o specjalizacji Realizacja Programów Dziennikarskich.
Odbył również studia podyplomowe z dziennikarstwa i zarządzania w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Król rozpoczynał drogę zawodową jako instruktor teatralny w Mysłowickim Ośrodku Kultury. niedługo podjął pracę w spółce radiowej Ad. Point, a następnie Eurozet na stanowisku specjalisty ds. reklamy, media plannera i copywritera. Pracę radiową łączył ze współpracą z oddziałem katowickim Telewizji Polskiej na stanowisku asystenta reżysera. Karierę zawodową kontynuował już jako dziennikarz w TVP 2 w Warszawie w redakcji programów porannych i form studyjnych. W 2010 r. przyjął propozycję objęcia stanowiska rzecznika prasowego i szefa kancelarii prezydenta Mysłowic.
Cztery lata później objął stanowisko dyrektora gabinetu Marszałka Województwa Śląskiego.
Król jest posłem nieprzerwanie od 2015 r. Trzecią kadencję zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu, w tej chwili jest jej wiceprzewodniczącym.
RMN to organ powołany za rządów PiS, który powołuje zarządy i rady nadzorcze między innymi TVP, PAP i Polskiego Radia. Powołanie na miejsce Czabańskiego kandydata zgłoszonego przez obecną koalicję rządzącą zmieniło rozkład sił w Radzie Mediów Narodowych — członkowie związani z PiS stracili w niej większość.
Obecnie w RMN zasiadają: Wojciech Król (wybrany 5 grudnia 2024 przez Sejm, KO), wskazani przez PiS i wybrani w 2022 r. przez Sejm ubiegłej kadencji Piotr Babinetz i Joanna Lichocka, oraz Robert Kwiatkowski i Marek Rutka z Lewicy, wskazani przez prezydenta Andrzeja Dudę, aby reprezentowali ówczesną opozycję.