Zakupy tylko do czwartku? Rewolucja w handlu może zaskoczyć Polaków!

2 godzin temu

Wyobraź sobie, iż jest piątek wieczór, a Ty orientujesz się, iż zabrakło Ci mleka na weekend. Biegniesz do sklepu, ale… zastaje Cię zamknięta roleta. Czy to możliwy scenariusz w niedalekiej przyszłości? Okazuje się, iż tak! Nadchodząca rewolucja w czasie pracy może wywrócić do góry nogami nasz sposób robienia zakupów.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Czterodniowy tydzień pracy nadchodzi – ale nie dla wszystkich?

Podczas gdy większość Polaków z niecierpliwością wyczekuje wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, pracownicy handlu zadają sobie pytanie: „A co z nami?”. Czy sklepy będą zamknięte przez trzy dni w tygodniu? To nie takie proste.

Handlowcy też chcą trzydniowych weekendów

„Nie wyobrażamy sobie, żeby cała Polska odpoczywała, a my przez cały czas harowali sześć dni w tygodniu” – mówi Ania, kasjerka z 10-letnim stażem. To głos, który coraz głośniej wybrzmiewa w branży handlowej.

Sklepy zamknięte w piątki i soboty? To możliwe!

Jeśli pracownicy handlu również skorzystają z dobrodziejstw krótszego tygodnia pracy, może to oznaczać rewolucję w godzinach otwarcia sklepów. Piątki i soboty mogą dołączyć do niedziel jako dni bez handlu. Czy jesteśmy na to gotowi?

Rozwiązania są, ale nie będzie łatwo

Branża handlowa stoi przed nie lada wyzwaniem. Oto potencjalne rozwiązania:

  1. Rotacyjny system pracy – różne grupy pracowników pracujące w różne dni tygodnia.
  2. Zwiększone wynagrodzenia za pracę w weekendy – może to zachęcić część pracowników do wyboru takiego grafiku.
  3. Outsourcing zatrudnienia – agencje pracy tymczasowej mogą zapewnić elastyczną siłę roboczą.
  4. Automatyzacja – więcej kas samoobsługowych i rozwiązań technologicznych.

Co na to prawo?

Kodeks pracy już teraz oferuje wiele elastycznych rozwiązań, takich jak równoważny system czasu pracy czy system pracy weekendowej. Nowelizacja prawa może jeszcze bardziej dostosować przepisy do nowych realiów.

Konsumenci będą musieli się dostosować

„Trzeba będzie lepiej planować zakupy” – przyznaje Marek, ekspert rynku handlowego. „Ale może to nie takie złe? Mniej impulsywnych zakupów to oszczędności dla portfela i dla planety”.

Szansa dla małych sklepów?

Paradoksalnie, ograniczenia w handlu mogą tchnąć nowe życie w małe, osiedlowe sklepy. Elastyczność i bliskość klienta mogą stać się ich największym atutem.

Co przyniesie przyszłość?

Jedno jest pewne – czeka nas rewolucja w sposobie robienia zakupów. Czy będziemy robić większe zakupy raz w tygodniu? Czy może wzrośnie popularność zakupów online z dostawą do domu? Czas pokaże.

Niezależnie od tego, jak ostatecznie ukształtuje się nowy model handlu, jedno jest pewne – będziemy musieli nauczyć się nowych nawyków zakupowych. Może to dobry moment, by zastanowić się nad naszym podejściem do konsumpcji?

Idź do oryginalnego materiału