Wystartowała miejska rywalizacja! Konkurs 11. edycji Eco-miasto potrwa do 30 czerwca

1 tydzień temu

Od przeszło 10 lat towarzyszymy polskim miastom, wspierając je w dążeniu do nowoczesności w harmonii z naturą. Jak co roku, także i teraz, polskie miasta mają szansę na podzielenie się swoimi zrównoważonymi projektami i otrzymanie tytułu Eco-Miasto. Ponadto na samorządy czeka szereg nagród specjalnych, w tym wizyta studyjna w jednym z miast Francji ufundowana przez Ambasadę Francji w Polsce. Formularze można wypełniać od 22 kwietnia do 30 czerwca 2024 roku na stronie: https://www.eco-miasto.pl/pl

— W tym roku tematem wiodącym jest budowanie rezyliencji miast. To bardzo ważne w kontekście kryzysu klimatycznego i kryzysu różnorodności biologicznej. Będziemy się nad tym tematem pochylali, łącząc go z odpowiedzią na jakość życia miast, a więc uwzględniając kwestie czystości powietrza, efektywności energetycznej, zrównoważonej mobilności czy też — bardzo związanej z miejską rezyliencją — zielonej infrastruktury — powiedziała otwierając tegoroczną 11. edycję programu dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa Maria Andrzejewska.

Jury konkursu Eco-Miasto 2024 czeka na projekty w pięciu kategoriach:

  • Efektywność energetyczna​
  • Zrównoważona mobilność​
  • Gospodarka wodna​
  • Gospodarka obiegu zamkniętego​
  • Zielono-błękitna infrastruktura

Od pierwszej edycji konkursu w 2013 roku, jury konkursowe promuje i nagradza innowacyjne rozwiązania oraz takie praktyki wdrażane przez miasta, które wspierają zrównoważony rozwój poprzez świadome zarządzanie zasobami, redukcję emisji, ochronę środowiska naturalnego oraz poprawę jakości życia mieszkańców.​

W 2023 roku w kategorii EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA, OZE, JAKOŚĆ POWIETRZA nagrodzone zostały miasta: Warszawa (miasto powyżej 100 tysięcy mieszkańców) — za konsekwentne działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej (program STOP SMOG, modernizacja oświetlenia ulicznego) oraz promowanie odnawialnych źródeł energii oraz Konin (miasto do 100 tysięcy mieszkańców) za kompleksowe podejście do poprawy efektywności energetycznej budynków, a także za inicjatywę edukacyjną, wspierającą mieszkańców w poprawie efektywności energetycznej i redukcji zanieczyszczeń w gospodarstwach domowych.

Lista zeszłorocznych laureatów we wszystkich kategoriach dostępna jest na stronie:https://www.eco-miasto.pl/pl/aktualnosci/nagrody-dla-samorzadow-final-10-edycji-konkursu-eco-miasto

Temat 11 edycji konkursu — W kierunku miejskiej rezyliencji — sugeruje, iż nagrodzone zostaną między innymi takie rozwiązania, w których ludzie i przyroda współdziałają w obliczu zmian i adaptują się do zewnętrznych wyzwań. Jak co roku wśród jurorów konkursu znaleźli się eksperci z różnych dziedzin, których kompetencje odpowiadają adekwatnym kategoriom. Pełna lista składu jury dostępna jest na stronie: https://www.eco-miasto.pl/pl/2024?konkurs= .

Program Eco-Miasto

Eco-Miasto to znana marka wśród jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. To platforma wzajemnej inspiracji i wymiany doświadczeń dla teoretyków i praktyków zrównoważonego rozwoju, a także oferta edukacyjna dla samorządowców i przedsiębiorców aktywnych w obszarze zrównoważonego rozwoju miast.

Program został zainicjowany w 2013 roku i od tego czasu jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych inicjatyw jednoczących miasta wokół pro-ekologicznych rozwiązań. Zaangażowanie Ambasady Francji inspiruje wymianę doświadczeń między samorządami z Polski i z Francji, stymulując dyskusję na temat idei przyjaznych dla ludzi i środowiska ośrodków zurbanizowanych.

Wszelkie informacje dotyczące szczegółów inicjatywy, w tym publikacje podsumowujące poprzednie edycje programu, zbiór dobrych praktyk miejskich dostępny w zakładce HUB, będący źródłem wiedzy o tym, jakie działania miasta mogą wdrażać, a także geoportal z prezentacją zwycięzców poprzednich dziesięciu edycji konkursu i relacje z poprzednich edycji — znajdują się na stronie www.eco-miasto.pl.

11. edycja programu Eco-Miasto „W kierunku miejskiej rezyliencji”:

Organizatorzy: Ambasada Francji w Polsce, UNEP/GRID-Warszawa

Partnerzy strategiczni: Nhood Ceetrus, Fundacja Veolia, Renault

Partner główny: InPost Green City

Partnerzy merytoryczni: URBACT, SARP, Polsko-Francuska Izba Gospodarcza, SGH

Patronat medialny: PAP, Rzeczpospolita, Teraz Środowisko, WP.pl

Patronat honorowy: Ministerstwo Infrastruktury, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Związek Miast Polskich.

UNEP/GRID-Warszawa

Idź do oryginalnego materiału