List polecony przejdzie do historii na rzecz e-doręczenia

1 tydzień temu

List polecony przejdzie do historii. Już niedługo prawie całkowicie znikną z naszego życia awiza i listy polecone. Tak zwane e-doręczenia staną się podstawową formą komunikacji z urzędami.

List polecony przejdzie do historii na rzecz e-doręczenia

Obecnie bardzo często zdarza się sytuacja, iż list w momencie nieobecności w mieszkaniu adresata trafia na pocztę. Natomiast awizo z informacja o sposobie odbioru z placówki, nie trafia do skrzynki pocztowej lub w drzwi adresata, lub jest wyjęte przez osobę nieupoważnioną. W efekcie po 14 dniach (a w przypadku a przesyłek sądowych po 7 dniach) pismo wraca do nadawcy. Mimo to zostaje uznane za doręczone, ponieważ w Polsce istnieje tak zwana fikcja doręczeń.

To wszystko ma się zmienić już od 1 października dla firm rejestrowanych Krajowym Rejestrze Sądowym, a od 1 stycznia 2025 r. dla większości z nas. Docelowo wszelkie urzędy przestaną wysyłać do nas listy polecone, każdy z nas będzie miał „urzędową” skrzynkę email, na którą będą wysyłane do nas wszelkie pisma. choćby gdy ich nie odczytamy po 14 dniach, tak jak w przypadku awiza, będą uznane za doręczone. Listy w formie papierowej dotrą tylko do obcokrajowców ewentualnie wyjątkowych sytuacjach.

Ta innowacja miała wejść w życie już wcześniej, ale ze względów technicznych cały czas była przekładana. Ostatnio decyzją ministerstwa cyfryzacji z 30 grudnia 2023 r. na 1 stycznia 2025 roku. Dotyczy to firm zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym, następne będą te zarejestrowane Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, samozatrudnieni czy korzystający z umów B2B. W kolejnych etapach wszyscy obywatele.

Elektroniczne listy polecone to prawdziwa rewolucja zarówno dla administracji jak i obywateli. Wszyscy będą musieli posługiwać się oficjalnym „urzędowym” adresem do doręczeń elektronicznych. Na początku osoby prywatne będą mogły to zrobić dobrowolnie, tworząc skrzynkę internetową dedykowaną tylko do komunikacji z urzędami. Będą na nią dostarczane listy urzędowe z urzędu miasta, gminy, powiatu urzędu skarbowego, ZUS-u, sądu, a także innych urzędów szkół czy przedszkoli.

Początkowo do osób, które nie założą skrzynki list w postaci elektronicznej, trafi na pocztę, ta wydrukuje go i dostarczył w formie tradycyjnej. To tak zwany list hybrydowy.

Już istnieje Publiczna Usługa Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego (PURDE) oraz Kwalifikowana Usługa Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego (KURDE). PURDE działa na rządowych serwisach gov.pl i korzystają z niej urzędy, które do 1 października 2024 r. muszą znaleźć się w niej wszystkie. Firmy i osoby fizyczne mają ograniczone możliwości korzystania z niej adekwatnie, mogą tylko odbierać nadane przesyłki. KURDE jest usługą komercyjną, dostarczaną także przez Pocztę Polską. To właśnie na tej platformie osoby fizyczne oraz firmy mogą założyć swoje konta. To tam w pierwszej kolejności skrzynkę elektroniczną do e-doręczeń muszą do 1 października 2024 założyć firmy zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Idź do oryginalnego materiału