„Parada Polskości” w Wilnie! „Mieszkamy tu od wieków”

news.5v.pl 1 tydzień temu

Głównymi ulicami Wilna w sobotę przeszła „Parada Polskości”. W ten sposób Polacy mieszkający na Litwie uczcili Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Święto Konstytucji 3 maja oraz 20. rocznicę akcesji Litwy i Polski w UE i 35-lecie Związku Polaków na Litwie (ZPL).

W uroczystym biało-czerwonym pochodzie udział wzięli przedstawiciele 250 kół ZPL z całego kraju, uczniowie szkół polskich, polskich zespołów, harcerze, polscy samorządowcy, politycy, księża. W czołówce pochodu szli liderzy polskiej społeczności, m.in. przewodniczący ZPL i Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, europoseł Waldemar Tomaszewski, polscy dyplomaci, w tym ambasador RP Konstanty Radziwiłł, a także goście: senator Kazimierz Ujazdowski, posłowie Jan Dziedziczak i Andrzej Zapałowski.

Półtoragodzinny przemarsz zwieńczyła msza święta przed obrazem Matki Boskiej w Kaplicy Ostrobramskiej.

20. rocznica

Edward Trusewicz, wiceprzewodniczący ZPL w rozmowie z PAP przypomniał, iż pierwszy pochód odbył się w Wilnie przed 20 laty i był zorganizowany, by uczcić przystąpienie Litwy i Polski do Unii Europejskiej.

Ta inicjatywa, będąca przede wszystkim radosną manifestacją polskości, jest bardzo ważna dla nas, zamieszkałych tu Polaków, ale też Litwinów

— podkreśla Trusewicz.

Nam za każdym razem pozwala to uświadomić, jak liczną, zwartą grupę stanowimy, a Litwinom przypomina, iż mieszkamy tu od wieków i stanowimy część społeczeństwa tego kraju, jesteśmy obywatelami Litwy, ale dbamy o polskość, swoje tradycje, swój język.

W prawie 3-milionowej Litwie Polacy są najliczniejszą mniejszością, stanowią 6,5 proc. ludności. Są bardzo aktywną społecznością. Polacy mają swoje reprezentacje samorządowe oraz posłów w parlamencie, zajmują stanowiska ministrów, są doradcami najwyższych przedstawicieli władzy.

Na Litwie działa sieć polskich szkół i przedszkoli, są liczne zespoły artystyczne, teatralne, domy polskie. Jest wiele organizacji społecznych, a najliczniejszy jest Związek Polaków na Litwie, założony przed 35 laty; liczy ponad 9 tys. członków.

Polacy na Litwie nie lubią być nazywani Polonią. Twierdzą, iż nigdy nie opuścili swej ziemi, nigdzie nie wyjechali, iż to granica po II wojnie światowej się przesunęła.

Idź do oryginalnego materiału