Wydanie 104, 28.10.2022

2 lat temu

PiS porzucił nagle legislację zapewniającą nietykalność swoim ludziom w spółkach Skarbu Państwa, nowa premierka Włoch porzuciła Mussoliniego (więcej o tym w dziale Europa). Tygodnik Neuropa nie porzuci swoich czytelników. Zapraszamy do lektury.

Kiedyś w tym miejscu pisaliśmy o stronie Patronite naszego projektu. Listę naszych patronów możecie znaleźć tutaj. Jednak w obecnej sytuacji chyba ważniejsza jest pomoc poszkodowanym przez rosyjską inwazję. Polski rząd przygotował stronę zawierającą listę organizacji, którym można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie.

Dla czytelników newslettera: To wydanie najprawdopodobniej przekracza objętość narzuconą przez serwis Gmail, więc nie wyświetli się w całości w skrzynkach pocztowych w tym serwisie. Możecie rozwinąć pełną treść maila na skrzynce lub otworzyć wersję webową - wystarczy kliknąć numer wydania w mailu.

Polska

  • „Tęczowy Piątek to coroczne święto, którego celem jest wzmocnienie młodzieży LGBT+ w wieku szkolnym. – Zależy nam na tym, aby młode osoby ze społeczności LGBT+ wiedziały, iż mają wsparcie i nie są same – iż jest mnóstwo ludzi zarówno wśród dorosłych, jak i rówieśników, którzy stoją za nimi murem.” Polecamy artykuł autorstwa KPH, w którym jej członkowie opisują ideę Tęczowego Piątku oraz piszą, co przygotowali na ten dzień w tym roku. [Krytyka Polityczna]

  • Właśnie minęła druga rocznica wyroku pseudo-Trybunału Konstytucyjnego, który ograniczył prawo do aborcji. Z tej okazji miał premierę film dokumentalny o sytuacji związanej z nową straszną rzeczywistością. Nie jest to film jednak o samej aborcji, ani o protestach, które po tym wyroku zapadły. Jest to film o osobach, które pragnęły dziecka ale okazało się, iż płód jest uszkodzony, a mimo tego mają utrudniony czy wręcz uniemożliwiony dostęp do aborcji. Nie jest to film, który zachęca do popierania aborcji, a jedynie pokazuje on, co się dzieje, gdy się jej zakazuje.

  • Czy rozsyłanie przez państwową agencję SMSów, które można pomylić z próbą wyłudzenia danych czy kradzieży pieniędzy jest najlepszym pomysłem? O ostatniej akcji Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości pisze serwis [Niebiezpiecznik].

  • To, iż TVP nie ma żadnych standardów, to już chyba wszyscy wiemy. Jednak niezbyt często zdarza się, żeby wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourová poczuła się w obowiązku stanąć w obronie dziennikarza przed szykanami rządowej telewizji. O sprawie korespondentki stacji Polsat Doroty Bawolak przeczytacie w serwisie [Euractiv].

  • „Nie tylko na ekranie problem współudziału Polaków w Zagładzie przybrał chłopską twarz, a w zasadzie prymitywną gębę. Został umiejscowiony na polskiej wsi i w zapadłych kątach, z dala od bielonych dworków, uniwersytetów, redakcji poczytnych gazet, ludzi łagodnych i dobrych.” Polecamy ten esej, gdyż stara się on znaleźć część wspólną wielu niepokojących wydarzeń, jakie ostatnimi czasy zaszły w Polsce – a wiele z nich opisywaliśmy na łamach Tygodnika. [Krytyka Polityczna]

  • „Rozpoczęta 25 grudnia 1979 roku wojna w Afganistanie stała się największą klęską militarną Związku Sowieckiego po roku 1945. Mało kto pamięta, iż przyczynili się do tego również Polacy…” Chociaż Radosław Sikorski pojawia się w tym tekście, to niektórych może zaskoczyć, iż nie jest on o nim. [Histmag]


  • Wojna w Ukrainie

    • Atak Rosji na Ukrainę – stan wydarzeń z tego tygodnia przedstawia Ośrodek Studiów Wschodnich.

    • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński i europejscy gospodarze konferencji na temat odbudowy jego kraju przedstawili we wtorek wizję przyszłej Ukrainy jako członka Unii Europejskiej i głównego eksportera zielonej energii na kontynent. Więcej o tym, co działo się na konferencji o odbudowie Ukrainy pisze [Reuters].

    • Prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier odwiedził Kijów oraz region Czernichowa. „W końcu!” chciałoby się skomentować. Więcej o długo wyczekiwanej wizycie oraz obietnicach, jakie niemiecki prezydent złożył, przeczytacie w artykule serwisu [Reuters].

    • „O potężnym znaczeniu, roli i zadaniach instytucji kulturalnych w czasie wojny wspominali najwybitniejsi mówcy w historii świata. W specjalnym wydaniu odcinka Outriders Podcast, zrealizowanego w Kijowie, Mikołajowie, Lwowie i Krzywym Rogu, oddajemy Wam opowieść dźwiękową. Rozmawiamy z artystami i artystkami ukraińskimi o tym, jak zmieniła się ich praca, widownia i zobowiązania zawodowe. Zawracamy uwagę na największe obawy środowiska kulturalnego i misję osób, które zaangażowały się w obronę kultury w czasie wojny bez wcześniejszego doświadczenia.”


    Europa

    • Wielka Brytania ma nowego premiera. Po dymisji Liz Truss przywódcą Torysów i nowym premierem został Rishi Sunak, który wcześniej walczył z Liz Truss o tę funkcję i przegrał. jeżeli nie chce się Wam wracać do materiałów o nim, jakie wtedy polecaliśmy, to Politico ma ściągawkę z najważniejszych rzeczy, jakie należy o nim wiedzieć. Za to The Economist opisuje, jak będzie wyglądał początek jego rządów. [Politico], [The Economist]

    • Jeśli zastanawiacie się jak Wielka Brytania wyszła na Brexicie (spoiler alert: źle) to Financial Times przygotował krótki film dokumentalny na ten temat. Dowiecie się z niego, jaki był wpływ na rynek pracy, z czym muszą się borykać właściciele firm i dlaczego rządzący jak i opozycja nie chcą o rosnących kosztach brexitu mówić.

  • We wrześniu Giorgia Meloni zapowiadała, iż jeżeli wygra wybory, to „zabawa się skończy dla Europy”. W tym tygodniu podczas pierwszej przemowy jako premierka nowego rządu zapewniła, iż Włochy chcą być ważnym elementem UE, a integracja europejska jest bardzo istotna. Odcięła się także od Mussoliniego mocno krytykując jego rasistowską politykę – o czym pisze Politico. jeżeli interesuje Was, jak dokładnie wygląda nowy włoski rząd, to polecamy materiał od Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. [Politico], [Polski Instytut Spraw

    Międzynarodowych]

  • Rząd Emmanuela Macrona (a adekwatnie przez niego wyznaczonej premierki Elisabeth Borne) zdobył wotum zaufania w Zgromadzeniu Narodowym. Czy wygrana jest prawdziwym zwycięstwem dla tego rządu? Jak w tej chwili wygląda francuska polityka? Tego dowiecie się z artykułu [Politico].

  • Niemcy chcą zalegalizować zakup i posiadanie przez dorosłych do 30 g marihuany do użytku rekreacyjnego oraz prywatną uprawę do trzech roślin, ogłosił minister zdrowia Karl Lauterbach. Minister mówił też, iż Niemcy chcą być w tym względzie europejskim pionierem i dawać przykład innym państwom EU. [The Guardian]

  • „Relacje Turcji i Grecji to historia pełna napięć, a w ostatnim półwieczu kraje te kilkukrotnie znalazły się na granicy konfliktu zbrojnego. Nowy poważny kryzys polityczny narasta na Morzu Egejskim w momencie, gdy naszą uwagę pochłaniają wojna w Ukrainie i problemy energetyczne. Turcja i Grecja wzajemnie się oskarżają o prowadzenie wrogiej wobec siebie polityki – codziennością się stały liczne naruszenia przestrzeni powietrznej i morskiej, a prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas jednego ze swoich wrześniowych wystąpień tylko w lekko zawoalowany sposób zagroził Grecji interwencją wojskową. O co Turcja i Grecja toczą spory?”

  • „Greckie uczelnie wyższe zaczęły nowy rok akademicki od policyjnych nalotów i tysiąca funkcjonariuszy patrolujących kampusy. Według rządu, te ostatnie stały się schronieniem dla przestępców handlujących narkotykami. Czy są oni jednak przyczyną, czy objawem problemów trawiących miejscową edukację? O burzliwym życiu akademickim w Grecji opowiada dr hab. Przemysław Kordos z Pracowni Studiów Helleńskich Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.”

  • Doszło do kompromisu w sprawie sprzedaży udziałów w hamburskim terminalu portowym chińskiej firmie. Kompromis jak zwykle nikogo nie zadowala, ale można mieć wrażenie, iż najmniej zadowoleni z niego są przeciwnicy tej inwestycji. Więcej o tym pisze Ośrodek Studiów Wschodnich. Za to OKO.press ma przekrojowy artykuł o chińskich inwestycjach w europejskich portach oraz zagrożeniu dla obronności NATO, jakie to może powodować. [Ośrodek Studiów Wschodnich], [OKO.press]


  • Bliski i Środkowy Wschód


    XX zjazd Komunistycznej Partii Chin


    Azja


    Afryka


    Ameryka Łacińska


    Ameryka Północna


    Oceania


    Ekonomia i gospodarka


    Nauka i Technologia


    Idee, Kultura, Społeczeństwo

  • Jeśli w najbliższym czasie zaboli Cię głowa, i będziesz myśleć, iż tak się nie da żyć, to mamy dla Ciebie coś specjalnego. Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym odcinkiem „Sztuka powszechnie nieznana” autorstwa Magdaleny Łanuszko na temat kefaloforii. Kefa-co? Kefaloforia, czyli o świętych, którzy potrafili spacerować ze swoją odciętą głową. [Tygodnik Powszechny]

    Kwatera z przedstawieniem śś. Feliksa, Reguli i Exuperantiusa, 1506, Schweizerisches Nationalmuseum, Zürich / domena publiczna
  • Drogi czytelniku, dziękujemy, iż jesteś z nami. Uważasz, iż więcej osób powinno przeczytać ten numer lub chcesz podziękować nam za tworzenie go?

    Udostępnij ten post w swoich mediach społecznościowych lub bezpośrednio swoim znajomym.

    Share

    Idź do oryginalnego materiału