Czy 26-letnia Aleksandra Krzeszewska powołana została na stanowisko I zastępcy prezydenta miasta zgodnie z prawem? To pytanie wciąż wybrzmiewa, ale pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego zapytaliśmy o to nadzór wojewody dolnośląskiego. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedzieć od rzecznika prasowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.
Jak się okazuje sprawę bada nadzór wojewody, czyli służby, które zajmują się badaniem legalności samorządowych decyzji.
– Informuję, iż aktualnie w przedmiotowej sprawie prowadzone jest postępowanie nadzorcze w celu ustalenia spełnienia wymagań kwalifikacyjnych co do poziomu wykształcenia i stażu pracy osoby zajmującej stanowisko Zastępcy Prezydenta Legnicy, które to wymagania określone są rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1960 ze zm.) – napisał Bartosz Wojciechowski, rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego.
Nadzór wojewody sprawę bada, ale za to służby prawne prezydenta Legnicy bardzo gwałtownie pokusiły się o interpretację przepisów w tej sprawie.
– Odpowiadając na zastrzeżenia dotyczące powołania Pani Aleksandry Krzeszewskiej na stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta Legnicy, zapewniam, iż decyzja ta jest w pełni zgodna z przepisami prawa, co potwierdziło Biuro Prawne oraz Wydział Organizacji, Kadr i Kontroli Urzędu Miasta Legnicy – napisał na Facebooku Maciej Kupaj, prezydent Legnicy.
Nie można traktować tego, jako ostatecznej wykładni prawa. System nadzoru nad działalnością samorządu terytorialnego został określony w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i ustawach. Organami nadzoru dla samorządów – który sprawowany jest pod względem legalności – są Prezes Rady Ministrów i wojewodowie, a w zakresie spraw finansowych – regionalne izby obrachunkowe.
Są jeszcze organy wyższego stopnia czyli samorządowe kolegia odwoławcze, adekwatne do rozpatrywania odwołań od decyzji, zażaleń na postanowienia, ponagleń, żądań wznowienia postępowania lub stwierdzania nieważności decyzji.
Aleksandra Krzeszewska objęła stanowisko wiceprezydent Legnicy nie posiadając żadnego doświadczenia zawodowego.
Prezydent Legnicy Maciej Kupaj odwołując się do rządowego rozporządzenia z października 2021 roku twierdzi, iż miał prawo „skrócić staż pracy, wymagany na stanowisku” czyli de facto pominąć ten wymóg.
Ustawa o pracownikach samorządowych mówi z kolei, iż „pracownikowi samorządowemu może być skrócony, w uzasadnionych przypadkach”, ale wyłączono z tego przepisu pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na kierowniczym stanowisku urzędniczym. Ci muszą spełniać wymóg co najmniej trzyletniego stażu pracy lub wykonywania przez co najmniej 3 lata działalności gospodarczej o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku.
Jeśli Aleksandra Krzeszewska zatrudniona została w Urzędzie Miasta Legnicy na podstawie innej niż umowa o pracę, w jakim celu prezydent podejmował decyzję o skróceniu wymaganego przepisami prawa stażu pracy?
Mamy nadzieję na uzyskania odpowiedzi w tej sprawie. jeżeli bowiem wiceprezydent Krzeszewska powołana została z naruszeniem prawa, rodzić to będzie obawy czy sygnowane przez nią decyzję również nie stracą mocy prawnej.