Władze Nowego Targu podsumowały 2024 rok, przedstawiły plany na 2025 rok i zaapelowały do radnych

podhaleregion.pl 22 godzin temu

Podczas konferencji prasowej burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha, podsumował osiągnięcia miasta w 2024 roku, zaznaczając m.in. sukcesy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych i rozpoczęcie kluczowej inwestycji geotermalnej. Zaprezentował również plany na 2025 rok, obejmujące rozwój infrastruktury, projekty społeczne oraz inwestycje w zieloną energię, które mają poprawić jakość życia mieszkańców.

Burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha, podczas konferencji prasowej podkreślił, iż 2024 rok był dla niego szczególny, ponieważ był to rok wyborów samorządowych. Mieszkańcy po raz trzeci obdarzyli go zaufaniem, co traktuje jako zobowiązanie do dalszej pracy na rzecz rozwoju miasta. Burmistrz zaznaczył, iż jednym z jego priorytetów w dalszej kadencji jest kontynuacja działań związanych z pozyskiwaniem środków zewnętrznych. W 2024 roku miasto pozyskało ponad 50 milionów złotych, co pozwoliło na realizację wielu ważnych projektów bez konieczności zaciągania kredytu, co korzystnie wpłynęło na sytuację finansową Nowego Targu.

Jednocześnie burmistrz zwrócił uwagę na wyzwania związane ze współpracą z nową Radą Miejską, wskazując, iż długie i często nużące debaty podczas sesji i komisji negatywnie wpływają na efektywność pracy urzędników. Apelował do radnych, szczególnie z opozycji, o usprawnienie współpracy, co pozwoliłoby lepiej wykorzystać czas na bieżące sprawy, a nie na przeciągające się dyskusje.

W 2024 roku miasto Nowy Targ zrealizowało szereg ważnych inwestycji. Wśród nich znalazły się m.in. uzyskanie dofinansowania na budowę miejskiego żłobka, remonty ulic Podhalańskiej, Grel oraz Podtatrzańskiej z drogą do Chatki. Zrealizowano także renowację ratusza, a miasto wsparło remont Kościoła św. Katarzyny oraz budowę kolumbarium na cmentarzu. Dodatkowo przeprowadzono remonty boisk i toalet w szkołach, w tym w SP 1 i SP 11, oraz odnowienie płyty boiska na Stadionie Miejskim. Burmistrz podkreślił, iż stan dróg w mieście jest bardzo dobry, a inwestycje drogowe będą kontynuowane, aby sprostać długoterminowym potrzebom.


Podczas konferencji burmistrz podkreślił, iż największą inwestycją 2024 roku było rozpoczęcie projektu podłączenia miasta do geotermii podhalańskiej, który ma trwać przez 2 lat. Symboliczne wbicie łopaty zaplanowane jest na 15 stycznia 2025 roku. Geotermia będzie kluczową inwestycją w najbliższych dwóch latach.

Radna Katarzyna Wójcik z Klubu Nasze Miasto podkreśliła, iż większość inwestycji planowanych na 2025 rok wynika z potrzeb mieszkańców. Wśród ważnych projektów wymieniła otwarcie świetlicy środowiskowej, adaptację pomieszczeń pod harcówkę, budowę skateparku przy ul. Sikorskiego, a także dostosowanie budynków publicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym Urzędu Miasta i Miejskiej Hali Lodowej. Kolejnym ważnym projektem jest kontynuacja budowy domu pogrzebowego na nowym cmentarzu.

Wiceburmistrz Krzysztof Trochimiuk zaprezentował plany rozwoju infrastruktury w 2025 roku, które obejmują m.in. zakup autobusów elektrycznych dla MZK, rozbudowę sieci ciepłowniczej, instalację fotowoltaiki na Stadionie Miejskim i basenie oraz remont saun na basenie. Miasto planuje również wymianę telebimów na stadionie miejskim i miejskiej hali lodowej oraz budowę sal gimnastycznych w szkołach SP 11 i SP 2. W przypadku SP 11 miasto oczekuje już tylko potwierdzenia dofinansowania w wysokości 6 milionów złotych, a całkowity koszt budowy sali wyniesie 17 milionów złotych. Burmistrz wspomniał także o planach budowy dwóch wież widokowych, na Długiej Polanie i Łapsowej Polanie. Projekt na Łapsowej Polanie budzi kontrowersje wśród części radnych, jednak miasto zamierza kontynuować lobbing w sprawie realizacji tej inwestycji, na którą można otrzymać 85% dofinansowania.

Na zakończenie burmistrz Watycha zapewnił, iż sytuacja finansowa miasta jest stabilna, a pozyskane środki zewnętrzne pozwalają na realizację kolejnych ambitnych planów.

Idź do oryginalnego materiału