Wkrótce otwarcie katedry Notre-Dame po pożarze. Wiadomo jak zachowa się prezydent Macron

3 godzin temu

7 grudnia prezydent wygłosi „dość krótkie” przemówienie przed oddawaną do użytku po pożarze katedrą Notre-Dame, a nie jak to było planowane w jej wnętrzu. Następnego dnia jednak agnostyk Emmanuel Macron weźmie udział w pierwszej Mszy Św. odprawianej tam od czasu pożaru. Pałac Elizejski z góry poinformował, iż prezydent nie przystąpi do Komunii Św.

Wcześniej Arcybiskup Paryża Laurent Ulrich informował, iż Prezydent Republiki będzie przemawiał w katedrze. Wywołało to jednak wiele dyskusji i ostatecznie jego przemówienie będzie miało miejsce na dziedzińcu przed świątynią.

Jak podaje „Journal du Dimanche”, Pałac Elizejski uściślił, iż ​​decyzję tę podjęto ze względu na zasadę laickości Republiki, biorąc pod uwagę, iż 7 grudnia odbywa się otwarcie katedry „na poziomie religijnym”. Także informacja o udziale we Mszy, ale bez Komunii, ma prawdopodobnie uspokoić wyznawców „świeckości Republiki”. Warto jednak przypomnieć, iż papież Franciszek odmówił przybycia na otwarcie katedry paryskiej, chociaż w tym czasie pielgrzymuje na francuską Korsykę, tłumacząc to pewnym upolitycznieniem ceremonii przez władze w Paryżu.

Teraz poinformowano, iż przemówienie Emmanuela Macrona będzie „dość krótkie”. Głowa państwa ma podziękować osobom, które uczestniczyły w odbudowie Notre-Dame, a także szefowi komitetu odbudowy, generałowi Jean-Louisowi Georgelinowi, który zginął podczas samotnej wędrówki w Pirenejach 18 sierpnia 2023 r.
W niedzielę 8 grudnia, dzień po ponownym otwarciu, Emmanuel Macron będzie też obecny na Mszy św. Pałac Elizejski zaznaczył, iż ​​nie przyjmie Komunii. Powołano się tu na zasadę, którą „prowadził generał de Gaulle, pierwszy prezydent V Republiki, który prowadził politykę nieprzyjmowania Komunii, gdy był obecny na uroczystościach religijnych w roli głowy państwa”, chociaż był „praktykującym katolikiem”.

Pałac Elizejski trochę się „pogminastykował” i podał, iż „Prezydentowi Republiki, czy to osobiście, czy też w roli oficjalnej, nie zabrania się uczestniczenia w nabożeństwach religijnych” i dodał, iż „wszyscy prezydenci V Republiki uczestniczyli w uroczystościach religijnych wszystkich wyznań”. Takie „usprawiedliwianie” obecności prezydenta kraju na Mszy w katedrze Notre-Dame pokazuje, dokąd zabrnęła francuska „polityka laicyzmu”.

Najważniejsze jednak, iż paryska katedra wraca do swoich funkcji religijnych. 7 grudnia Arcybiskup Paryża symbolicznie otworzy drzwi świątyni, do których zapuka pastorałem. Następnie przewidziano obrzędy rekonsekracji i nabożeństwo. Będzie też „przebudzenie” odnowionych organów, Magnificat, Ojcze Nasz przy akompaniamencie organistów z galerii, błogosławieństwo, i w ramach dziękczynienia, odśpiewane zostanie na koniec Te Deum.

8 grudnia odbędzie się uroczysta Msza św. Katedra Notre-Dame de Paris będzie otwarta dla wiernych i turystów codziennie do godziny 22:00, a od 16 grudnia życie liturgiczne wróci tu do pełnej normalności.

BD

Idź do oryginalnego materiału