Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o planowanych zmianach na ul. Półwiejskiej. Wskazał, iż mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych, pojawią się fizyczne zapory ograniczające możliwości wjazdu na deptak.
Na ul. Półwiejskiej codziennie pojawia się kilka tysięcy osób, dla których zagrożeniem mogą być samochody poruszające się pomiędzy nimi. Jak się okazuje, nie zawsze kierowcy są w ogóle uprawnieni do wjazdu na ten teren. Miasto chce graniczyć takie zachowania, dlatego ZDM stworzył dokumentację techniczną systemu sygnalizacji i blokad wjazdu na ulicę Półwiejską z kilku wlotów.
Prezydent Jaśkowiak ma przedłożyć zmiany budżetowe podczas najbliższej sesji Rady Miasta, dzięki którym możliwe będzie sfinansowanie zadania. W przypadku uzyskania zgody radnych, realizacja projektu byłaby możliwa do końca 2026 roku – po kampanii informacyjnej i przygotowaniu technicznym.
Działanie systemu miałoby być podobne do tego na Starym Rynku, czyli poprzez ustawienie automatycznych słupków, które mogą się „schować” w nawierzchni drogi.
Wjazd na ul. Półwiejskiej mieliby jedynie mieszkańcy, służby ratunkowe i komunalne, a także inne pojazdy uprawnione przez ZDM oraz – między 6:00 a 11:00 – dostawcy do sklepów i lokali użytkowych.
Choć pomysł cieszy część mieszkańców, to pod postem wiceprezydenta można znaleźć także głosy sceptyczne. Zdaniem niektórych o wiele większym zagrożeniem dla pieszych są… rowerzyści, którzy pędzą przez deptak, często na rowerach elektrycznych, które osiągają prędkości wyższe niż „standardowe” jednoślady.
Głos zabrali także mieszkańcy, którzy wskazali na utrudnienia w codziennym życiu, jakie wiążą się z wprowadzeniem systemu. Jedna z mieszkanek zauważyła problemy z możliwością np. dostaw mebli czy sprzętu do mieszkań. Mariusz Wiśniewski odpowiedział, iż „wszystko jest do ogarnięcia”, ponieważ… wystarczy w takiej sytuacji zgłosić numer rejestracyjny firmy kurierskiej „i wjadą i to, co mają zrobić zrobią i wyjadą”. Oznacza to więc, iż kupując np. sprzęt AGD czy meble, mieszkańcy będą musieli za każdym razem prosić o wskazanie numeru rejestracji pojazdu, którym dostarczone będą zakupy, a następnie z wyprzedzeniem zgłaszać to do ZDM. Ogranicza to możliwości np. szybkich zamówień i tworzy problem w sytuacji, gdy firma ma kilka wozów i nie jest w stanie przewidzieć, który dostarczy zamówienie w danym dniu.
Choć zdaniem mieszkańców jest niezwykle istotne, to trudno nie zgodzić się z potrzebą podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ul. Półwiejska jest jedną z najpopularniejszych ulic w Poznaniu, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Zadbanie o to, by deptak był miejscem, w którym można swobodnie się poruszać pieszo jest bardzo ważne. Miasto musi jednak uwzględniać także głosy mieszkańców, by nie obniżać ich komfortu życia – szczególnie, iż od lat centrum Poznania coraz bardziej się wyludnia.





autorka: A. Karczewska