Wizyta studyjna na Dolnym Śląsku

1 miesiąc temu

Za nami wizyta studyjna, na którą przyjechało 15 osób z Gruzji. Byli to lokalni producenci i usługodawcy z Doliny Machakhela, a także pracownicy Parku Krajobrazowego i Narodowego Machakhela, przedstawiciele organizacji pozarządowych, rządowej agencji odpowiedzialnej za zarządzania obszarami chronionymi w Gruzji (APA).

Celem wizyty była prezentacja dolnośląskich doświadczeń w zakresie rozwoju zrównoważonej turystyki i przedsiębiorczości na terenach chronionych, a także wymiana wiedzy i dobrych praktyk między partnerami z Polski i Gruzji. Wizyta ma na celu nie tylko przekazanie polskich doświadczeń, ale także poszerzenie współpracy międzynarodowej i zacieśnienie relacji między podmiotami w Gruzji a partnerami w Polsce.

Przez kilku dni pracowaliśmy w Dolinie Baryczy, gdzie nasi goście mieli okazję odwiedzić jedno z najpiękniejszych miejsc przyrodniczych Dolnego Śląska ucząc się, ze przyroda może pomoc w rozwoju turystyki kwalifikowanej. Zapoznali się też z pracą Lokalnej Grupy Działania orz producentów i organizacji pozarządowych, które tworzą rozpoznawalną już w Polsce markę lokalnych produktów i usług turystycznych „Dolina Baryczy Poleca”. Udaliśmy się z wizytą m.in. do Ceglanego Domu – Turystyka Wiejska, podpatrywaliśmy pracę rybaków na Stawach Milickich, kosztowaliśmy kiszonki Sznajderów i Miody Doliny Baryczy Wesołowskich, obserwowaliśmy produkty Chaty Łaniaków. Odwiedziliśmy też Dom Drzewa w Wałkowej – centrum edukacji ekologicznej uruchomione w wyremontowanej wyłuszczarni szyszek, które powstało dzięki inspiracji Fundacji EkoRozwoju, która stworzyła pierwszą koncepcję zagospodarowania tego obiektu. Przystanek Muzeum Bombki w Miliczu również cieszył się dużym zainteresowaniem gości.

Kolejnym etapem wizyty studyjnej była Kraina Wygasłych Wulkanów, która dzięki współpracy zaangażowanych mieszkańców, przedstawicieli nauki i samorządów, została odnotowany na liście Światowych Geoparków UNESCO.

Uczestnicy wzięli udział w warsztatach tematycznych oraz w spotkaniach z lokalnymi przedsiębiorcami, właścicielami gospodarstw edukacyjnych, a także z przedstawicielami samorządów i instytucji wspierających. Gościliśmy w fanatycznych miejscach tworzonych przez ludzi z pasją i związanych z regionem. W Zagrodzie Sudeckiej – nowoczesnym centrum informacyjno-edukacyjnym o Geoparku, nasi goście mieli okazję na specjalnej instalacji doświadczyć trzęsienia ziemi, a także poznać historię miejsca i sposobu jego promowania na zewnątrz. W Zielonym Wulkanie wykonaliśmy proste i bardzo intensywnie pachnące upominki, które realizowane mogą być jako element oferty edukacyjnej.

W następnych dniach odwiedziliśmy Karkonoski Park Narodowy , a w szczególności:

  • Karkonoski Bank Genów – miejsce, gdzie hoduje się najrzadsze gatunki roślin z terenu Karkonoskiego Parku Narodowego. W ośrodku prowadzona jest hodowla jednego z największych polskich motyli dziennych – niepylaka apollo.
  • Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze KPN – Pałac Sobieszów, które prowadzi zajęcia edukacyjne o charakterze przyrodniczych i regionalnym.

Ostatni dzień spędziliśmy na intensywnym podsumowaniu wizyty w EkoCentrum Wrocław. Zaprezentowane działania przez goszczących nas lokalnych producentów, gospodarzy utwierdziły naszych gości w przekonaniu, iż budowanie lokalnej marki wiąże się z określeniem tożsamości regionu – wartości przyrodniczo-kulturowych, specyfiki oraz cech, z którymi identyfikują się jego mieszkańcy.

Idź do oryginalnego materiału