Wieżowiec przy Młodej zostanie gruntownie przebadany

1 rok temu
Zdjęcie: Co z wieżowcem przy Młodej? Wciąż są wątpliwości, ale budynek już pusty


Najsłynniejszy wieżowiec w Kielcach zostanie kompleksowo przebadany. Chodzi o budynek przy ulicy Młodej 4, znany z tego, iż jest mocno zdewastowany i co jakiś czas wybuchają w nim pożary – przykładowo dziś (poniedziałek, 27 marca) paliły się tam meble na jednym z korytarzy.



Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej będą wiercić, ciąć i badać wytrzymałość betonu oraz innych materiałów używanych przy jego budowie. W ratuszu podpisano w tej sprawie umowę. Bogdan Wenta, prezydent Kielc mówi, iż będą to pierwsze tak zaawansowane badania budynku z wielkiej płyty w naszym kraju.

– Trwałość takich budynków określono na 40-50 lat. W większości przypadków te terminy zostały już przekroczone, tymczasem ponad 90 proc. budynków ciągle jest zamieszkanych. Przy współpracy z politechniką nadarzyła się bardzo dobra okazja by sprawdzić w jakim są one stanie – tłumaczy prezydent.

Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówi, iż wyniki badań na pewno zostaną docenione przez ekspertów. Profesor Zbigniew Jerzy Piotrowski z Katedry Fizyki Budowli i Energii Odnawialnej kieleckiej uczelni dodaje, iż do tej pory w naszym kraju nie było wyczerpującej analizy stanu budynków z wielkiej płyty.

– My możemy wykonać takie badania kompleksowo. Przeprowadzimy badania trwałości materiałów, również tych wykończeniowych, badania stanu wentylacji. Bardzo ważne będzie analiza trwałości łączników między płytami i ścianami – tłumaczy naukowiec.

Obecnie w wieżowcu przy Młodej ciągle zajętych jest pięć lokali. Osoby, które w nich mieszkają mają zostać przeniesione do innych budynków. choćby o ile nie uda się tego zrobić przed rozpoczęciem badań, to nie będą one uciążliwe dla lokatorów.

24.03.2023. Kielce. Ulica Młoda 4. Wieżowiec socjalny / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Od badań naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej zależeć ma przyszłość zdewastowanego budynku. w tej chwili najbardziej prawdopodobna jest sprzedaż lub wyburzenie nieruchomości, ale o ile okaże się, iż jest w dobrym stanie niewykluczony jest remont wieżowca.

Problemem trwałości budynków z wielkiej płyty zajmują się również posłowie. Sejmowa Komisja Infrastruktury w lutym zaapelowała do Prezesa Rady Ministrów o przeprowadzenie ogólnopolskiego bezinwazyjnego badania stanu technicznego budynków wielkopłytowych. Chodzi zwłaszcza o zbadanie stanu połączeń konstrukcyjnych pomiędzy elementy elementami prefabrykowanymi.

Idź do oryginalnego materiału