Kolorowe znaczniki na liczącym około 8 kilometrów odcinku DK94 od granic Opola do Nakła widoczne są od kilku tygodni. Osoby, które tamtędy jeżdżą zastanawiają się, z czym to jest związane.
Około 800 drzew do wycięcia przy drodze krajowej nr 94
Okazuje się, iż owe znaczniki to owoc wspólnych prac Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych w Opolu oraz Nadleśnictwa Opole. Ich pracownicy dokonali przeglądu stanu drzew, które rosną w rejonie drogi krajowej nr 94, ale nie znajdują się w pasie ruchu drogowego, tylko na terenach administrowanych przez Lasy Państwowe, a które w razie upadku mogą stwarzać zagrożenie dla ruchu drogowego.
– Takie przeglądy robimy raz na dekadę. Zwracaliśmy uwagę m.in. na żywotność drzew, spróchnienia, ubytki czy to, jak bardzo są pochylone – wylicza Jacek Boczar, rzecznik Nadleśnictwa Opole.
Ostatecznie leśnicy wspólnie z drogowcami wytypowali do wycięcia około 800 drzew. – W większości są to akacje. Do tego dochodzi kilkadziesiąt sosen oraz 25 dębów. Są to drzewa o średnicy pnia od 10 do 100 cm – wylicza.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, iż liczba drzew przeznaczonych do wycięcia może wydawać się wysoka. Ale warto zauważyć, iż pod tymi zamierającymi drzewami są już młode, które po cięciu zyskają przestrzeń do wzrostu. Same wycinki będą zresztą dla nas pewnym wyzwaniem, bowiem usuwamy drzewa wyselekcjonowane. Musimy więc działać tak, by nie uszkodzić drzew, które stoją w pobliżu, a które nie stwarzają zagrożenia – argumentuje Jacek Boczar.
Co będzie z wyciętymi drzewami pod Opolem?
Zapowiada, iż wycinka na trasie Opole-Nakło, ma być przeprowadzona w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Pytany o to, czy nie koliduje to z okresem lęgowym, Jacek Boczar odpowiada, iż Lasów Państwowych te regulacje nie obejmują.
– Przy czym podczas przeglądu zwracaliśmy uwagę na obecność gniazd i dziupli. Nie było ich. Ale jak już przyjdzie do cięć, to też będziemy tego pilnować – deklaruje Jacek Boczar.
Co będzie z wyciętymi drzewami? – Zakładamy, iż będzie to drewno niższej jakości. Najpewniej będzie więc wystawione na sprzedaż jako drewno opałowe. Natomiast sosny i dęby mają szanse na wykorzystanie w przemyśle meblowym. Ale tu też wszystko będzie zależało od stanu samego drewna – stwierdza rzecznik Nadleśnictwa Opole.
Droga Opole-Niemodlin do rozbudowy, też będą wycinki
W perspektywie są też wycinki drzew wzdłuż drogi krajowej nr 46, na odcinku od Opola do obwodnicy Niemodlina. Plan zakłada, iż w najbliższych lata trasa zyska dodatkową jezdnię. Dzięki czemu będzie mieć dwie jezdnie, a każda po dwa pasy ruchu.
Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wystąpił niedawno z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla pierwszego etapu planowanej rozbudowy. Mowa o mającym około 5 kilometrów długości odcinku od Opola do Dąbrowy.
GDDKiA w Opolu w kwietniu planuje złożyć podobny wniosek dla odcinka od Dąbrowy do początku obwodnicy Niemodlina. I na tym odcinku, biegnącym w dużej mierze przez las, można się spodziewać sporych wycinek. Dodatkowa jezdnia ma być dobudowana na południe od istniejącej drogi.