Lider prorosyjskiej Wolnościowej Partii Austrii Herbert Kickl otrzymał od prezydenta Alexandra Van der Bellena misję utworzenia nowego gabinetu. Oponenci prawdopodobnego przyszłego kanclerza zarzucają mu, iż jego formacja sprzyja Rosji, a ponadto dyskryminuje kobiety oraz migrantów. Wcześniej z urzędu szefa rządu odszedł Karl Nehammer.
Wielka zmiana w Austrii. Prorosyjski polityk z misją tworzenia rządu
Jak przypomniał austriacki prezydent, jednym z jego najważniejszych zadań konstytucyjnych jest zapewnienie krajowi funkcjonującego rządu federalnego. Powierzenie misji utworzenia gabinetu Herbertowi Kicklowi argumentował pojawieniem się nowych okoliczności na tamtejszej scenie politycznej.
ZOBACZ: Polityczna burza w Austrii. Kanclerz zapowiada rezygnację
Alexander Van der Bellen wskazywał, iż wcześniej liderzy pozostałych ugrupowań kategorycznie wykluczali współpracę z liderem FPOe. Dotychczasowy kanclerz Austrii i były przywódca formacji OeVP Karl Nehammer próbował utworzyć trójpartyjną koalicję z SPOe i NEOS.
- Jak wiadomo, negocjacje te zakończyły się niepowodzeniem. Nehammer ogłosił swoją rezygnację, a OeVP wycofała się ze sprzeciwu wobec Kickla. To jest nowa sytuacja - dodała głowa państwa.
Austria. Herbert Kickl z misją utworzenia rządu. Stoi na czele prawicowej partii
Van der Bellen podkreślił również, iż celem poniedziałkowego spotkania było ustalenie, czy w obecnych okolicznościach istnieje realna szansa powołania rządu większościowego. - Moim konstytucyjnym zadaniem jest zbadanie możliwości utworzenia rządu z udziałem (w parlamencie - red.) przekraczającym 50 procent – zaznaczył.
Powiedział też, iż w czasie rozmowy z Kicklem omówione zostały różne scenariusze. Szef FPOe miał zapewnić Van der Bellena, iż uda mu się stworzyć funkcjonujący gabinet, dlatego właśnie prezydent powierzył mu zadanie sformowania rządu federalnego wraz z partią OeVP. - Poszanowanie woli wyborców wymaga tego, aby znalazła odzwierciedlenie w kształcie rządu – wyjaśnił prezydent.
ZOBACZ: Starmer odpowiada Muskowi. "Szerzenie kłamstw i dezinformacji"
Po zakończeniu spotkania z Van der Bellenem w pałacu Hofburg, Kickl nie chciał rozmawiać z dziennikarzami i w żaden sposób nie skomentował przebiegu rozmowy. Rzucił jedynie, iż nie planuje wygłoszenia żadnego oświadczenia. Zapytany później przez reporterów, czy dialog z prezydentem był dobry, odparł, iż "zawsze dobrze się z nim rozmawia".
Austria. Koniec impasu po wyborach. Herbert Kickl otrzymał misję
Herbert Kickl od 2021 roku jest przewodniczącym FPOe. Ze względu na jego prorosyjskie poglądy i nacjonalistyczne deklaracje liderzy pozostałych ugrupowań zapewnili, iż nie wejdą w koalicję z tą formacją, gdyby jej szef miał zostać kanclerzem. Podkreślali, iż polityk ten chce również ograniczyć rolę kobiet w życiu publicznym.
FPOe zwyciężyła w wyborach, uzyskując 28,8 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się rządząca dotychczas OeVP (26,3 proc.), a na kolejnych - SPOe (21,1 proc.), liberalna NEOS (Nowa Austria i Forum Liberalne; 9,2 proc.) oraz Zieloni (8,3 proc.). Po fiasku negocjacji w sprawie utworzenia koalicji bez FPOe Nehammer ogłosił w sobotę, iż zrezygnuje ze stanowisk szefa rządu i przewodniczącego OeVP.
Mimo zwycięstwa wolnościowców prezydent Van der Bellen powierzył początkowo misję stworzenia nowego rządu dotychczasowemu kanclerzowi. Decyzję tę tłumaczył faktem, iż chadecy i socjaldemokraci stanowczo wykluczyli wejście do gabinetu, na czele którego stałby lider FPOe.