Prezydent Donald Trump podpisał 4 lipca ustawę One Big Beautiful Bill Act, świętując podczas uroczystości w Białym Domu zarówno swoje wielkie zwycięstwo legislacyjne, jak i Dzień Niepodległości Ameryki.
Podpisanie odbyło się o 17:45 podczas wojskowego pikniku rodzinnego na terenie Białego Domu. Bombowiec B-2 Spirit z Whiteman Air Force Base eskortowany przez dwa myśliwce F-35 wykonał przelot podczas ceremonii podpisania.
Na wydarzenie zostali zaproszeni przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson, lider większości w Senacie John Thune, większość członków gabinetu oraz liczni senatorowie i członkowie Kongresu z ramienia Partii Republikańskiej.
„To najpopularniejszy projekt ustawy, jaki kiedykolwiek podpisano w historii naszego kraju” – powiedział Trump przed złożeniem podpisu.
Ustawa oznacza wielkie zwycięstwo polityczne Trumpa, pozwalające mu na realizację dużej części jego programu.
Historyczny projekt ustawy pojawił się po tygodniach intensywnych negocjacji w Partii Republikańskiej oraz między Izbą Reprezentantów a Senatem. Obejmuje on wprowadzenie na stałe obniżek podatkowych z roku 2017 r., zwolnienie od podatków napiwków, nadgodzin i dochodów z ubezpieczenia społecznego, sfinansowanie ukończenia muru granicznego, przeznaczenie 150 miliardów dolarów na wydatki obronne i uchylenie tzw. ulg podatkowych na zieloną energię.
Oto główne elementy ustawy.
Stałe przedłużenie obniżek podatkowych z 2017 r.
Kluczowym punktem ustawodawstwa jest stałe przedłużenie niższych stawek podatku dochodowego od osób fizycznych wprowadzonych w ustawie o obniżce podatków i tworzeniu miejsc pracy z 2017 r.
Gdyby nie podjęto tych działań, obniżki te straciłyby ważność z końcem 2025 r., co spowodowałoby wzrost stawek w 2026 r. i zwiększenie obciążeń podatkowych dla milionów gospodarstw domowych.
Zwiększona ulga podatkowa na dziecko
Projekt ustawy podwyższa ulgę podatkową na dziecko z 2000 do 2200 dolarów na dziecko i nadaje jej stały charakter.
Ulga podatkowa od napiwków, nadgodzin i pożyczek samochodowych
Ustawa realizuje część kluczowych obietnic wyborczych Trumpa dotyczących polityki podatkowej, obniżenia podatków od napiwków, nadgodzin i kredytów samochodowych. Podatnicy będą mogli odliczyć pierwsze 25 tys. dolarów dochodu uzyskanego z napiwków, do 12 500 dolarów dochodu z nadgodzin w przypadku osób rozliczających się indywidualnie lub do 25 tys. dolarów w przypadku osób rozliczających się wspólnie; a także do 10 tys. dolarów odsetek od pożyczek na samochody wyprodukowane w Ameryce.
6000 dolarów odliczenia od ubezpieczenia społecznego dla seniorów
Ustawa zapewnia seniorom odliczenie 6000 dolarów od dochodu z ubezpieczenia społecznego. Jednak świadczenie to wygasa w przypadku osób zarabiających ponad 75 000 dolarów i par zarabiających ponad 150 000 dolarów.
Osoby rozliczające się indywidualnie, których dochód wynosi 175 000 USD lub więcej, lub osoby rozliczające się wspólnie, których dochód przekracza 250 000 USD, nie będą uprawnione do odliczenia.
Finansowanie bezpieczeństwa granic
Ustawa przewiduje przeznaczenie 150 miliardów dolarów na wsparcie egzekwowania przepisów imigracyjnych, zgodnie z kluczowymi obietnicami złożonymi przez Trumpa w kampanii.
Obejmuje to prawie 30 miliardów dolarów dla Immigration and Customs Enforcement (ICE), agencji kierującej programem masowej deportacji. Dodatkowe 13,5 miliarda dolarów w formie dotacji jest odkładane dla władz stanowych i lokalnych, które wspierają te operacje.
Ustawa przewiduje również 45 miliardów dolarów na zatrzymanie nielegalnych imigrantów i przeznacza 46,5 miliarda dolarów na dalszą budowę muru wzdłuż granicy USA-Meksyk. Finansowanie pozostanie na swoim miejscu do końca roku fiskalnego 2029.
Wydatki na obronę
Projekt ustawy przewiduje przeznaczenie 157 miliardów dolarów na obronę, z czego 29 miliardów dolarów zostanie przeznaczonych na wzmocnienie amerykańskiego potencjału morskiego i budowę statków, 25 miliardów dolarów na amunicję i 25 miliardów dolarów na projekt obrony przeciwrakietowej „ Złota Kopuła ”.
Środki te pokryją wydatki do końca roku fiskalnego 2029.
Cięcia w ulgach podatkowych na czystą energię
Kilka ulg podatkowych na czystą energię, ustanowionych na mocy ustawy o redukcji inflacji, zostanie obniżonych, począwszy od 2025 r.
Ulga podatkowa na pojazdy elektryczne ma się zakończyć 30 września.
Inne uprawnienia dla projektów z zakresu czystej energii, takich jak energia wodorowa, wiatrowa i słoneczna, będą dostępne wyłącznie dla projektów, które zostaną oddane do eksploatacji do 31 grudnia 2027 r. lub 1 stycznia 2028 r., w zależności od rodzaju projektu.
Medicaid i szpitale wiejskie
Projekt ustawy ma na celu ograniczenie wydatków na Medicaid poprzez wprowadzenie wymogu 80 godzin pracy miesięcznie dla pełnosprawnych dorosłych, aby mogli otrzymywać świadczenia.
Obniża również „podatek od dostawców” — stawkę, według której stany pobierają podatek od szpitali i lekarzy, aby zapłacić za ich programy Medicaid — z 6 procent do 3,5 procent w stanach, które rozszerzyły Medicaid na mocy ustawy Affordable Care Act. Dziesięć stanów, które nie rozszerzyły swoich programów, nie odnotuje żadnych zmian.
Aby zniwelować obawy, iż zmiany te zaszkodzą szpitalom wiejskim, projekt ustawy przewiduje przeznaczenie 50 miliardów dolarów na wsparcie takich szpitali.
Dodatkowo klinikom aborcyjnym uniemożliwiono by otrzymywanie funduszy Medicaid przez rok.
Cięcia SNAP
Po raz pierwszy ustawa zobowiązałaby stany do wnoszenia wkładu do Programu Dodatkowej Pomocy Żywnościowej (SNAP), znanego również jako bony żywnościowe.
Stany będą odpowiadać za pokrycie od 5 do 15 procent kosztów świadczeń, w zależności od wskaźnika błędów w płatnościach.
Alaska i Hawaje będą mogły ubiegać się o zwolnienie z tego wymogu, jeżeli wykażą, iż podjęły uczciwe działania mające na celu ograniczenie liczby błędów.
Ustawa zwiększa również udział poszczególnych stanów w kosztach administracyjnych programu SNAP z 50 do 75 procent.
Podwyżka limitu zadłużenia o 5 bilionów dolarów
Ustawa obejmuje 5 bilionów dolarów podniesienia pułapu zadłużenia USA. To postanowienie jest jednym z najpilniejszych punktów ustawy, ponieważ Skarb Państwa zbliża się do potencjalnego niewypłacalności w nadchodzących miesiącach.
Rozszerzony limit odliczeń SALT
Projekt ustawy podnosi maksymalną kwotę odliczeń podatku stanowego i lokalnego (SALT) z obecnego limitu 10 000 dolarów ustalonego w ustawie o obniżce podatków i tworzeniu miejsc pracy z 2017 r.
Nowy limit wzrośnie do 40 000 dolarów rocznie, z 1-procentowym wzrostem rocznie w ciągu następnych pięciu lat. Począwszy od 2030 r. limit powróci do 10 000 dolarów.
Odliczenie SALT pozwala podatnikom odliczyć część podatków stanowych i lokalnych od dochodu podlegającego opodatkowaniu na szczeblu federalnym. Przepis ten od dawna budzi kontrowersje wśród konserwatystów, którzy twierdzą, iż nieproporcjonalnie faworyzuje on rezydentów stanów niebieskich o wysokim opodatkowaniu kosztem mieszkańców stanów czerwonych o niższym opodatkowaniu.
Zmiany w polityce edukacyjnej
Ustawa zmniejsza kwalifikowalność do stypendium Pell Grant dla studentów o wysokich dochodach i studentów z pełnymi świadczeniami. Wprowadza również dwa federalne plany spłaty pożyczek studenckich, w tym jeden tradycyjny plan spłaty i jeden plan spłaty oparty na dochodach.
Ponadto, ustawa ta będzie opodatkowywać fundusze powiernicze szkół wyższych i uniwersytetów według zmiennej stawki – 1,4 procent, 4 procent lub 8 procent – w zależności od majątku danej instytucji.