Wiceminister Michał Jaros w Lwówku Śląskim

4 godzin temu

Michał Jaros, Wiceminister Rozwoju i Technologii i szef struktur dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej odwiedził Lwówek Śląski. Podczas spotkania z działaczami mówił od dwóch ważnych kwestiach.

W sobotę, 1 lutego 2025 roku, na zaproszenie Pana Zbigniewa Grześków, szefa struktur Platformy Obywatelskiej w powiecie lwóweckim, do Lwówka Śląskiego przyjechał z wizytą Michał Jaros, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii a jednocześnie szef dolnośląskich struktur PO. Podczas spotkania poruszył dwie ważne kwestie: po pierwsze konieczność rozwoju Dolnego Śląska, a po drugie konieczność mobilizacji przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Rozmawiamy o tym, jak powinien się zmieniać Dolny Śląsk, jak powinien się rozwijać, co jest ważne i co tak naprawdę stoi przed nami w przyszłości. Mówimy o inwestycjach, o rozwoju technologii, ale też o tym, jak zmieniają się potrzeby mieszkańców. Chcemy, aby Dolny Śląsk był regionem nowoczesnym, atrakcyjnym zarówno dla inwestorów, jak i dla ludzi, którzy tutaj mieszkają i pracują.

Nie możemy stać w miejscu – Dolny Śląsk zawsze był jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki, ale to nie znaczy, iż możemy spocząć na laurach. Mamy silnie uprzemysłowioną gospodarkę, ale równocześnie musimy myśleć o innowacjach i nowych technologiach. Przykładem jest sektor półprzewodników – stąd moje wizyty na Tajwanie i rozmowy o możliwościach inwestycyjnych. To dla nas wielka szansa. – podkreślał w rozmowie z Lwówecki.info wiceminister, który zwracał również uwagę na konieczność dalszego wzmacniania innowacyjności w regionie:

Dolny Śląsk jest miejscem, gdzie dynamicznie rozwija się branża IT, ale to nie wystarczy. Musimy zadbać o to, by inwestorzy czuli się tutaj pewnie, by mieli zapewnioną infrastrukturę i wsparcie. najważniejsze jest też, aby mieszkańcy Dolnego Śląska mieli dostęp do dobrych miejsc pracy, a młodzi ludzie widzieli swoją przyszłość właśnie tutaj, a nie za granicą. Dlatego tak ważne są inwestycje w edukację, w kształcenie kadr, które będą gotowe na wyzwania nowoczesnej gospodarki. – mówił Michał Jaros, według którego kluczową kwestią dla Dolnego Śląska jest rozwój transportu publicznego:

Transport publiczny to nie tylko kwestia wygody, ale realna potrzeba mieszkańców. Widzimy, iż w wielu miejscach transport zbiorowy został zaniedbany i trzeba go odbudować. jeżeli chcemy, aby ludzie przesiadali się z samochodów do pociągów i autobusów, to musimy im to umożliwić.

Trzeba zrobić wszystko żeby Dolny Śląsk był bliżej, to znaczy nie tylko Dolny Śląsk bliżej Warszawy, żeby z Wrocławia szybciej się dojeżdżało do stolicy ale też zależy nam na tym żeby ten Dolny Śląsk był bliżej swojej stolicy, czyli Wrocławia. Nie ukrywam, iż transport publiczny jest dzisiaj absolutnie priorytetem i odbudowa w wielu miejscach tego transportu publicznego jest potrzebna.

Dolny Śląsk równych szans powiem polegać na tym, żeby z każdego zakątka Dolnego Śląska można było gwałtownie dojechać do Wrocławia. Dzisiaj tak do końca nie jest. Z Bolesławca można gwałtownie dojechać pociągiem do Wrocławia, ale z Lwówka Śląskiego do Bolesławca trzeba dojechać samochodem. – zauważał wiceminister.

W kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich Jaros mówił o konieczności mobilizacji struktur Platformy Obywatelskiej.

Przed nami najważniejsze wybory – wybory prezydenckie. Jako Platforma Obywatelska i Koalicja Obywatelska mamy swojego kandydata – Rafała Trzaskowskiego. To dla nas bardzo ważne, aby zmobilizować naszych sympatyków, naszych członków i przekonać Polaków, iż potrzebujemy prezydenta, który będzie realnym liderem, a nie tylko symbolem urzędu.

Dlatego dziś rozmawiamy o kampanii, o tym, jak dotrzeć do ludzi, jak pokazać, iż to wybór, który ma znaczenie dla przyszłości Polski. Rafał Trzaskowski już raz pokazał, iż potrafi zbudować ogromne poparcie, teraz chcemy, by to poparcie przełożyło się na zwycięstwo. – podkreślał Michał Jaros, który podkreślał również rolę prezydenta w systemie politycznym:

– Prezydent nie jest tylko reprezentacyjną funkcją – to osoba, która ma realny wpływ na politykę kraju. Powinien być kimś, kto potrafi łączyć, a nie dzielić. Powinien umieć współpracować z rządem, niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi.

Obserwując ostatnie lata, widzimy, iż tej współpracy brakowało. Mieliśmy prezydenta, który często stawał po jednej stronie sporu politycznego, zamiast reprezentować wszystkich obywateli. Dlatego tak ważne jest, abyśmy teraz wybrali osobę, która będzie budowała mosty, a nie mury. – zaznaczał szef dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej, zwracając przy tym uwagę, do wielkiej roli jaką prezydent odgrywa w polityce międzynarodowej:

Nie możemy zapominać, iż prezydent ma także ogromne znaczenie w polityce zagranicznej. Musi dbać o nasze relacje z sojusznikami, o bezpieczeństwo w ramach NATO, ale także o inwestycje zagraniczne. Polska nie może być krajem, do którego trafiają tylko inwestycje niskiej jakości. Potrzebujemy inwestycji opartych na nowych technologiach, na innowacjach, na przyszłości. To jest zadanie dla prezydenta – budować relacje, które pomogą Polsce się rozwijać.

Dziś stoimy przed wyborem, który zdecyduje o kierunku, w jakim pójdzie Polska. Myślę, iż Rafał Trzaskowski będzie potrafił wyważyć interesy Polaków i Polek, wszystkich nie tylko jednej grupy i to jest moim zdaniem cecha, którą wyróżnia Rafała Trzaskowskiego od innych kandydatów. Dlatego jestem też zaangażowany w jego kampanię, po prostu wierzę w Trzaskowskiego i w te zmiany, które w Polsce są potrzebne. My dzisiaj potrzebujemy odpowiedzialnego lidera, który stanie na czele państwa i będzie przeprowadzał Polskę przez te trudne czasy, po wezbranych wodach tej trudnej geopolitycznej sytuacji. – wskazywał Michał Jaros.

Chęć startu w wyborach prezydenckich zadeklarowali dotąd Magdalena Biejat (Nowa Lewica), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Katarzyna Cichos, Szymon Hołownia (Polska 2050), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Karol Nawrocki (popierany przez PiS), Joanna Senyszyn, Aldona Anna Skirgiełło (Samoobrona), Krzysztof Stanowski, Romuald Starosielec, Piotr Szumlewicz, Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy) oraz Adrian Zandberg (Partia Razem).

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce odbędzie się w niedzielę, 18 maja 2025 roku, druga tura dwa tygodnie później. Według najnowszych sondaży szansę na wejście do drugiej tury mają Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) i Karol Nawrocki (popierany przez PiS).

Idź do oryginalnego materiału