Wiatraki: Fakty, które zaskakują

1 dzień temu

Zbigniew Sienkiewicz

Współzałożyciel Stowarzyszenia Partnerstwo Dzikie Mazury. Wiceprezes Koalicji Pozytywna Energia. Promuje region Mazur Garbatych i chroni jego walory krajobrazowe. Podróżnik, mieszkaniec Mazur Wschodnich, pasjonat historii i ochrony przyrody. Projektował szlaki turystyczne Ziemi Oleckiej i od lat działa na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego oraz ochrony środowiska. Aktywnie broni społeczności lokalnych przed inwestycjami szkodliwymi dla środowiska, ludzi i lokalnej gospodarki, reprezentując wiele organizacji społecznych zarówno przed rządem, jak i na arenie międzynarodowej, m.in. podczas Konwencji Aarhus w Genewie. Posiada wieloletnie doświadczenie w ochronie środowiska i przeciwdziałaniu zagrożeniom dla zdrowia i jakości życia ludzi.

Ze Zbigniewem Sienkiewiczem, współzałożycielem Stowarzyszenia Partnerstwo Dzikie Mazury, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny stoi na stanowisku, iż farmy wiatrowe zlokalizowane w zbyt bliskiej odległości od zabudowań przeznaczonych na pobyt stały ludzi mogą mieć negatywny wpływ na komfort życia i stan zdrowia mieszkańców żyjących w ich sąsiedztwie. (…) Instytutu zaleca 2 km, jako minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań. Zalecana wartość wynika z krytycznej oceny publikowanych wyników badań w recenzowanych czasopismach naukowych.
Stanowisko Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w sprawie farm wiatrowych

Mamy tu do czynienia z tą samą starą śpiewką, a więc ekspansją, kolonizacją i postępem ludzkości, tyle iż bez węgla. Jest to ostatnia faza naszego lekkomyślnego, egoistycznego i powodowanego ślepą ambicją niszczenia tego, co dzikie, czyste i pozaludzkie. To masowa zagłada ostatnich dzikich terenów celem nasycenia gospodarki człowieka. Tymczasem ludzie, całkiem bez ironii, nazywają to ekologią.
Paul Kingsnorth, „Wyznania otrzeźwiałego ekologa”

Wszystkie proponowane zmiany i regulacje dążą do rozwoju biznesu kilku korporacji i biznesmenów do których interesów państwo i tak dopłaca a które często choćby nie płacą w Polsce podatków. Wszystko to kosztem społeczności lokalnych i tragicznej niepewności jutra dla milionów ludzi gdyż wszędzie może przyjść jakaś sp. z o.o. z kapitałem 5 tys. zł i uzyskać decyzje dewastujące życie i majątek całych regionów na kilka pokoleń.
Stowarzyszenie Partnerstwo Dzikie Mazury

  1. Jakie są mity, i odpowiadające im fakty, dotyczące wiatraków, które wskazało Stowarzyszenie Partnerstwo Dzikie Mazury w petycji do Premiera Donalda Tuska?
  2. Jakie są najważniejsze wnioski z ekspertyz:
    1. „Infra- i inne dźwięki emitowane przez turbiny wiatrowe oraz problemy z ich lokalizacją”;
    2. „Wpływ siłowni wiatrowych na zachowanie się, wyniki produkcyjne oraz jakość mięsa świń i gęsi na przykładzie siłowni wiatrowej w miejscowości Rypałki, gmina Rypin, województwo kujawsko-pomorskie”;
  3. Jakie są najważniejsze uwagi Stowarzyszenia Partnerstwo Dzikie Mazury do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych?
  1. Jakie macie Państwo uwagi do raportu „Elektrownie wiatrowe w środowisku człowieka” opracowanego przez Komitet Inżynierii Środowiska PAN.
  2. Wiatraki nie są szkodliwe dla ludzi – Katarzyna Wiekiera, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. Proszę o komentarz do tych słów.
  3. Kto skorzysta, a kto straci, na budowie wiatraków?
  4. Jakiego pytania nikt Panu nie zadał w tematach o których rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?

Pobierz mp3

Działamy bez cenzury. Nie puszczamy reklam, nie pobieramy opłat za teksty. Potrzebujemy Twojego wsparcia. Dorzuć się do mediów obywatelskich.

Wzmocnij kampanie obywatelskie Instytutu Spraw Obywatelskich

Przekaż swój 1,5% podatku:

Wpisz nr KRS 0000191928

lub skorzystaj z naszego darmowego programu do rozliczeń PIT.

Zapraszamy na staże, praktyki i wolontariat!

Dołącz do nas!

Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0

Idź do oryginalnego materiału