W wielu domach odbędą się kontrole. Na celowniku nie tylko panele fotowoltaiczne. Mogą użyć drona

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl


Tauron Dystrybucja zapowiada drugą rundę kontroli. Tym razem będą sprawdzać nie tylko prosumenckie instalacje fotowoltaiczne, ale także magazyny energii. Łącznie energetycy mają ocenić około 1600 instalacji, które pracują w sieci dystrybucji koncernu.
Podobne kontrole odbyły się w 2023 roku i wykazały ponad 3 tys. przypadków, kiedy panele fotowoltaiczne przekraczały moc oraz 13 tys. przypadków zbyt dużego napięcia. Podczas drugiej rundy tegorocznej kontroli energetycy przyjrzą się też magazynom energii, bo w całej sieci jest już ich około 6 tys.
REKLAMA


Zobacz wideo Jak żyć bardziej eko w 2024 roku? "Musimy się zacząć ograniczać"


Kontrole Tauron Dystrybucji ruszyły. "Naszym celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa"
Przekroczenie napięcia lub mocy paneli fotowoltaicznych może być niebezpieczne, stąd nasilone kontrole u prosumentów. Innymi wykrytymi nieprawidłowościami w działaniu mikroinstalacji były nielegalne zmiany w układach pomiarowych i usuwanie plomb przy licznikach.
Fotowoltaika (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl
Kontrolujący mają też nowe narzędzie, bo dzięki drona mogą zrobić zdjęcia całej instalacji. Zanim jednak tak się stanie, muszą poinformować o tym prosumenta. – Kontrole mikroinstalacji i magazynów energii to tylko jedno z narzędzi, jakie firma wykorzystuje, aby poprawić sprawność i elastyczność sieci. (...) Naszym celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i równego dostępu do sieci elektroenergetycznej dla wszystkich naszych klientów - powiedział Marcin Marzyński, wiceprezes zarządu Tauron Dystrybucji ds. klienta.


Kontrole instalacji fotowoltaicznych. Nie tylko panele fotowoltaiczne będą na celowniku
W tym roku kontrole obejmą też magazyny energii. Program jest pilotażowy, więc energetycy nie będą informować o nich wcześniej, a jedynie wytypują losowych klientów. – Celem inspekcji magazynów ma być przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pracy na sieci pracownikom firmy. Chcemy uniknąć powtarzania się sytuacji, kiedy podczas pracy elektromonterów na sieci pojawia się napięcie spowodowane pracą magazynów nieposiadających odpowiednich zabezpieczeń ponadnapięciowych - wyjaśnił Marcin Marzyński. o ile kontrolujący znajdą nieprawidłowości, przedstawiają plan naprawczy, który prosument powinien wykonać. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału