Nowość! Potężny magazyn wodoru powstanie na Pomorzu

wbijamszpile.pl 6 miesięcy temu

Na Pomorzu, w miejscowości Kosakowo, planowana jest realizacja pierwszego wielkoskalowego magazynu wodoru, który będzie służył polskiemu przemysłowi. W związku z tym, minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska odwiedziła region, spotykając się z wojewodą pomorską Beatą Rutkiewicz oraz jej zastępcą Emilem Rojkiem, aby omówić szczegóły tego innowacyjnego projektu.

Kończymy prace nad ustawą o prawie wodorowym – powiedziała minister Hennig-Kloska. – Planujemy również działania związane z budową sieci przesyłowej i magazynowania. W tym celu jestem dziś na Pomorzu, to tu za parę lat będziemy mieli dużą produkcję zeroemisyjnej energii – dodała.

Spotkanie z dziennikarzami – magazyn wodoru

Po wizytacji terenu planowanej instalacji, minister spotkała się z dziennikarzami, aby poinformować o szczegółach nowej ustawy o prawie wodorowym. Szacowana wartość dodana gospodarki wodorowej w Polsce do 2024 roku wynosi choćby 870 mln euro, a projekt przewiduje stworzenie licznych nowych miejsc pracy. Minister Hennig-Kloska przypomniała również o systemie ochrony nabywców przed podwyżkami cen energii.

Na konferencji obecni byli również posłanka Wioleta Tomczak i wicewojewoda Emil Rojek, którzy wspólnie z minister podkreślali znaczenie nowych regulacji dla polskiego przemysłu.

Przechodzimy do działań, kończymy prace nad ustawą prawo wodorowe. Da to podstawę do tworzenia nowej gałęzi gospodarki w Polsce – zaznaczyła minister. – Pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby krajowego przemysłu może powstać na Pomorzu, w Kosakowie. To właśnie tu będziemy mieli duże nadwyżki energii z odnawialnych źródeł, a wodór pomoże ją magazynować. Wykorzystanie wodoru niskoemisyjnego jest jedną ze ścieżek dekarbonizacji polskiej gospodarki, szansę tę w szczególności może wykorzystać polski przemysł.

Prawo Wodorowe – najważniejsze Zmiany

Nowa ustawa wprowadza szereg istotnych regulacji, które mają na celu stworzenie ram prawnych dla rozwoju rynku wodoru w Polsce:

  1. Definicje poszczególnych rodzajów wodoru:
    • Wodór niskoemisyjny – produkowany z paliw kopalnych z odpowiednimi redukcjami emisji, np. z wychwytem CO2.
    • Wodór odnawialny – produkowany z odnawialnych źródeł energii.
    • Wodór odnawialnego pochodzenia niebiologicznego (RFNBO) – wyprodukowany w procesie elektrolizy zgodnie z wytycznymi UE.
  2. Operatorzy rynku wodoru:
    • Ustawa wprowadza operatorów systemu przesyłowego, dystrybucyjnego oraz magazynowania wodoru.
    • Procedura wyznaczania operatorów będzie przeprowadzana przez Prezesa URE.
  3. Łączenie działalności gazowej i wodorowej:
    • Nowe regulacje umożliwią łączenie tych działalności, co jest szczególnie istotne na wczesnym etapie tworzenia rynku wodoru.
  4. Uproszczenia w przepisach:
    • Zmiany w Prawie budowlanym, Prawie ochrony środowiska oraz specustawie dotyczącej realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych.

Magazyn wodoru i nowe prawo

Projektowane rozwiązania są zgodne z nowym pakietem gazowym UE, który ustanawia wspólne zasady rynku wewnętrznego gazów odnawialnych, gazu ziemnego oraz wodoru. Przyjęcie tych zmian stanowi także realizację kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy.

Wdrożenie nowych regulacji ma na celu nie tylko ochronę środowiska, ale również dynamiczny rozwój polskiej gospodarki opartej na nowoczesnych, zeroemisyjnych technologiach. Kosakowo może stać się symbolem tej transformacji, wprowadzając Polskę na czołowe miejsce w europejskim sektorze wodoru.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Idź do oryginalnego materiału