Na Placu Ofiar Katynia przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza władze miasta Tarnowa, Starostwa Powiatowego oraz uczniowie szkół złożyli kwiaty i znicze.
Wspólne spotkanie było także okazją do wręczenia Szabli Niepodległości, którą otrzymują weterani, społecznicy lub twórcy szczególnie zasłużeni dla krzewienia postaw niepodległościowych i kultywowania narodowej pamięci w regionie. Tego zaszczytu dostąpiła pani Elżbieta Stepska-Kot, nauczycielka, działaczka społeczna, autorka wierszy i wspomnień z gehenny w Kazachstanie, kiedy to była prześladowana i maltretowana w Związku Radzieckim tylko za to, iż jest Polką.
Jak opowiadali zgromadzeni na Placu Ofiar Katynia mieszkańcy Tarnowa, Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym w Tarnowie pozwala świętować i wspólnie cieszyć się z wolności.
– Czujemy tą niepodległość i cieszymy się, iż żyjemy w wolnym kraju. choćby tutaj rozmawiając z tymi zgromadzonymi ludźmi czuć sympatię i wzajemną zażyłość. – Jest to ważne święto i trzeba je świętować. – Serce rośnie, gdy patrzę na coraz więcej młodych osób, które tu się pojawiają. Wcześniej była nas tutaj garstka, a teraz pojawia się wiele wspaniałych, pięknych młodych ludzi ze sztandarami ze szkół.
W ramach poniedziałkowych obchodów Dnia Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym w Tarnowie oprócz uroczystej sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu i złożenia kwiatów pod pomnikiem, wręczono nagrody im. Tadeusza Tertila, a także odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny.