Z nowego raportu przygotowanego przez władze prowincji wynika, iż w zeszłym roku liczba bezdomnych w Ontario przekroczyła 80 tysięcy osób. To najbardziej szczegółowe i wstrząsające dane pokazujące skalę problemu.
Raport opracowany przez Stowarzyszenie Gmin Ontario analizuje zarówno ludzkie, jak i finansowe skutki kryzysu bezdomności. Zawiera informację, iż niemal połowa bezdomnych mieszkała w schroniskach lub na ulicy przez ponad pół roku, albo wielokrotnie doświadczała bezdomności w ostatnich trzech latach.
Stowarzyszenie, które reprezentuje 444 gminy w Ontario, podkreśla konieczność zmiany podejścia – zamiast doraźnych rozwiązań czy działań policyjnych należy skupić się na długoterminowych inwestycjach w mieszkalnictwo. Aby rozwiązać kryzys, potrzeba 11 miliardów dolarów w ciągu najbliższej dekady na stworzenie 75 tysięcy przystępnych cenowo i dotowanych mieszkań. Dodatkowo, gminy apelują o przeznaczenie 2 miliardów dolarów w ciągu ośmiu lat na zapewnienie odpowiedniego zakwaterowania osobom żyjącym w obozowiskach.
– Te dane są wstrząsające – przyznał Robin Jones, prezes stowarzyszenia i burmistrz Westport. Stowarzyszenie zebrało informacje od 47 zarządców odpowiedzialnych za mieszkalnictwo socjalne i pomoc bezdomnym. Według raportu, liczba osób żyjących w schroniskach lub na ulicy wzrosła o 25% w porównaniu z danymi sprzed dwóch lat.
– Zbyt wiele osób utknęło w błędnym kole, ponieważ system reagowania na bezdomność jest niedofinansowany i nieefektywny – dodał Jones.
Lindsay Jones, dyrektor ds. polityki w AMO, zauważyła, iż choć problem jest znany, to skala bezdomności – porównywalna do populacji miasta Peterborough – przez cały czas zaskakuje.
– Wyobraź sobie, iż wszyscy mieszkańcy Peterborough lub Sault Ste. Marie są bezdomni. To skala, z jaką mamy do czynienia – zaznaczyła.
Karen Redman, przewodnicząca regionu Waterloo, podkreśliła, iż mimo niedawnych inwestycji rządu prowincji i federalnego potrzeba znacznie większych środków na rozwiązanie problemu chronicznej bezdomności.
Raport wspierały analizy przeprowadzone przez zewnętrzną firmę HelpSeeker, która przygotowała różne scenariusze na przyszłość. Przy spowolnieniu gospodarczym liczba bezdomnych może wzrosnąć do niemal 300 tysięcy w ciągu 10 lat, a w przypadku ożywienia gospodarczego prognozuje się liczbę na poziomie 130 tysięcy.
Gminy wydają w tej chwili znacznie więcej pieniędzy na walkę z bezdomnością niż rząd prowincji czy federalny. W 2024 roku wydały łącznie 2,1 miliarda dolarów na programy mieszkaniowe, co znacząco przewyższa wkład finansowy wyższych szczebli władzy. Choć ostatnio ogłoszono dodatkowe 70 milionów dolarów na mieszkalnictwo socjalne i schroniska, Robin Jones zaznaczył, iż to kropla w morzu potrzeb.
W ramach działań prowincji ogłoszono również zmiany w podejściu do kryzysu opioidowego, który dotyka szczególnie osoby bezdomne. Planowane jest zamknięcie 10 punktów nadzorowanej konsumpcji i uruchomienie nowych ośrodków leczenia opartych na abstynencji, a także stworzenie 375 wspieranych jednostek mieszkaniowych za 378 milionów dolarów.
Ministerstwo ds. samorządów i mieszkalnictwa poinformowało, iż Ontario dokonało rekordowych inwestycji w tanie mieszkania – w ciągu najbliższych trzech lat przeznaczone zostaną na ten cel 3 miliardy dolarów.
Raport podkreśla również, iż na liście oczekujących na tanie mieszkania znajduje się ponad 268 tysięcy gospodarstw domowych, a średni czas oczekiwania wynosi pięć lat – choć dla niektórych może to być choćby 20 lat. W 2023 roku w prowincji zidentyfikowano około 1400 obozowisk bezdomnych.
Na podst. Canadian Press