Już niedługo ustawa o rynku mocy nabierze nowego kształtu, bardziej spójnego z unijnymi wymogami. Nowelizacja dokumentu ma pozwolić na uruchomienie aukcji uzupełniających w okresie od II poł. 2025 r. do 2028 r.
Unia wprowadziła limity emisyjne dla jednostek wytwórczych, które chcą być włączone do rynku mocy. Polska musi dostosować się do tego standardu.
Mechanizm zabezpieczający dostawy energii
Rynek mocy powstał w 2017 r., na drodze uchwalenia dedykowanej ustawy. Miało to związek z obawami o deficyt w zakresie wymaganego poziomu mocy, który miałby nastąpić po 2020 r. Taki problem ma większość państw UE. Za przyczynę tego stanu rzeczy uznaje się zniekształcenie jednotowarowego rynku energii, co wynika z subsydiowania i wprowadzania do sieci z pierwszeństwem źródeł energii charakteryzujących się niestabilną pracą. Wymusza to utrzymywanie bloków sterowalnych. Te z kolei są obciążone zwiększającymi się kosztami pracy, co powoduje zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców. Rynek mocy ma stanowić remedium na ten problem.
Czytaj też: Kraków kupuje zielony prąd i oszczędza
Dotąd Polskie Sieci Energetyczne skorzystały dwukrotnie z tego mechanizmu. Gdy dochodzi do takiej sytuacji, wytwórcy objęci obowiązkami mocowymi są zobowiązani wprowadzić do sieci całą wytworzoną energię w wyznaczonym okresie czasu. Ma to na celu uniknięcie blackoutu.
Znowelizowana ustawa o rynku mocy
W nowej wersji ustawy rynek mocy ma podnieść wymogi dla podmiotów chcących włączyć się do tego mechanizmu.
– Po wprowadzeniu niezbędnych dostosowań, od 1.07.2025 r. jednostki wytwórcze emitujące powyżej 550 kg CO2/MWh „nie będą posiadały zobowiązań ani nie będą otrzymywać płatności lub zobowiązań dotyczących przyszłych płatności w ramach mechanizmu zdolności wytwórczych” – informuje ustawodawca w uzasadnieniu projektu.
Czytaj też: Jaka będzie stawka opłaty OZE na 2025 r.?
Jednostki przekraczające tę normę będą mogły wziąć udział w aukcjach uzupełniających. Taka możliwość będzie istniała w ograniczonym czasie i pod rygorystycznymi warunkami. Półroczna aukcja uzupełniająca odbędzie się w II połowie 2025 r., a te na okres roczny będą wyznaczone na 2026, 2027 i 2028 r. Jednostki wytwórcze niespełniające kryteriów emisyjności nie będą mogły zawrzeć kontraktu na dłużej niż jeden rok.
Obecnie projekt ustawy o numerze z wykazu UC70 został skierowany do dalszych prac w Radzie Ministrów.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa