Upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej oraz zbrodni Katyńskiej

baranowsandomierski.pl 1 tydzień temu

W dniu wczorajszym w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej oraz w 85. rocznicę zbrodni katyńskiej, uczniowie Zespołu Szkół w Skopaniu i samorządowcy z Gminy Baranów Sandomierski oddali hołd ofiarom tych tragicznych wydarzeń.

W uroczystości wzięli udział m.in. burmistrz Miasta i Gminy Marek Mazur, Radny Rady Miejskiej Edward Rusin oraz Radny Stanisław Sekuła, reprezentujący Radę Powiatu Tarnobrzeskiego. W ramach upamiętnienia złożono kwiaty przy obelisku oraz Dębie Pamięci porucznika Romana Griesswalda, który znajduje się w parku w Skopaniu. Na jednej z szarf okolicznościowego wieńca zamieszczono łacińską sentencję „Patriae Fidelis Nostra Lex”, tłum. „Wierność ojczyźnie naszym prawem”.

Przypomnijmy, iż wiosną 1940 roku z rozkazu władz ZSRR zabito strzałem w tył głowy blisko 22 tysiące polskich obywateli, przetrzymywanych w radzieckich obozach i więzieniach. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r., Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 r.

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41 miało miejsce tragiczne zdarzenie. Samolot, który zmierzał do Katynia z polską delegacją na obchody 70. rocznicy sowieckiej zbrodni, rozbił się w pobliżu lotniska wojskowego Smoleńsk-Siewiernyj.

W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także członkowie rodzin katyńskich, kombatanci, wojskowi, duchowni, urzędnicy państwowi, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu oraz załoga samolotu.

Śmierć Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz pozostałych uczestników tej tragicznej podróży wstrząsnęła całym narodem polskim, stając się jednocześnie największą narodową tragedią od czasów II wojny światowej.

Cześć Ich pamięci.

Idź do oryginalnego materiału